Kedi Kumu

Geçmişin aksine günümüz birçok kedi kumu markası ve çeşidi bulunmaktadır. Geleneksel topaklaşmayan kedi kumları, kedi severlerin kullanımına sunulan ilk kum çeşitlerindendir. Bu çeşitler genelde zeolit, diatomit, sepiolit gibi kil içeren ve emici özellikler içeren malzemelerden yapılır. Emici kedi kumu kategorisinde değerlendirilen bu kumlar, ucuz kedi kumu olarak da bilinir. Ancak alerjileri veya astımı olan kediler için bu tür kedi kumlarını kullanmak uygun değildir. Topaklaşan kedi kumu yeni bir teknoloji ürünü olmasa da diğer tür kedi kumlarından daha sonra üretilmeye başlandı. Betonit kedi kumu olarak da bilinen bu kumlar, birbirine yapışan kum tanelerinden oluşur. Kedinin idrarıyla ıslanan kumlar kedi sahibi tarafından kolaylıkla kum küreği aracığıyla kedi tuvaletinden alınabilir. İdrar kedi kumlarının geri kalanından uzaklaştırabildiği için kumda koku yaratmaz.

Kedi Kumu Fiyatları

Kediler içgüdüsel ve günlük rutinleri olarak kendilerini temizlemek bayılırlar. Temizlik onlar için olmaz olmaz konuların başında gelir. Dolayısıyla kediler hijyenik bir tuvalet hissiyatını da severler ve özellikle evcil kediler için beslenme kadar kedi kumu da önemlidir. Farklı malzemelerden üretilmiş olan kedi kumlarına karar vermek kimi zaman zor olabilir. Hatta kedi kumu fiyatları da birbirinden çok farklıdır. Bunlar üretildiği malzemeler, kedi kumlarının markası, kalitesi, gramajı ve ekstra özellikleri olup olmaması gibi birçok etkenden kaynaklı olarak değişiklik gösterir. Son zamanlarda yaygınlaşan bir kedi kumlarından türünden bahsetmek gerekirse silika kedi kumu bunlardan bir tanesidir. Silika kedi kumları sodyum silikat tanelerinin gözenekli yapıyla sıvıyı yani kedi idrarını rahatlıkla emebilir. Bu silika kedi kumları düzenli olarak karıştırıldığı sürece bir aya kadar kullanılabilir. Silika kedi kumu uzun kullanılabilirliğiyle bu anlamda da oldukça tercih edilmeye başlanan kumlardan biridir. Yeni kedi sahiplenmiş birinin aklındaki ilk soru kedi kumu nedir olsa da bunan sonraki soracağı sorulardan biri de kedi kumu ince mi yoksa kalın kedi kumu mu kullanmalıyım sorusu olacaktır. İnce taneli kedi kumunun sıvıyı emme kapasitesi daha fazla olduğundan incelerin daha çok tercih edildiği görülmektedir. Fakat bunun dışında aslında iki kum arasında çok da bir fark olmadığından, kedini hangi kedi kumunu daha çok sever, onu kullanmanız daha doğru olacaktır.

En İyi Kedi Kumu

Kedilerin kumları düzenli olarak temizlenmediğinde kedinizin sağlığını da tehdit edebilir. Çünkü kedi dışkısı ve idrarı bakteri üretir ve kedinizin sağlığını tehlikeye sokabilir. Dahası kedinin patisine bulaşan kedi dışkısı evin içine de bulaşabilir. Evinizden size, hatta çocuğunuza bile geçebilir ve sizin sağlığınızı da tehlikeye sokabilir. Bu yüzden düzenli olarak kedilerin kumunu da temizlemek gereklidir. Kimi kediler temizliklerine o kadar düşkündür ki, kedi kumu az kirli haldeyken bile tuvaletlerini yapmak istemezler. Koku yapıyorsa dışkıları ve idrarları ya da kedi kumu tüm bu kokuları emmiyorsa orada da sıkıntı var demektir. Bu kokulardan sadece kediniz değil, siz de rahatsız oluyor olabilirsiniz. Kedi kumlarının kokusundan şikayetçi olan evcil hayvan sahipleri koku yapmayan kedi kumu diye düşündüğünde kokulu kedi kumlarına yöneliyor olabilir. Peki kokulu kedi kumları zararlı mı? Kokulu kedi kumları kimyasal barındırdığından kedinizin sağlığı için zararlı olabilir. Uzun kullanımlarda kokulu kedi kumu kullanımı kedinizin cildinde tahrişe ve çeşitli diğer deri hastalıklarına neden olabilir. Bu yüzden kokusuz kedi kumu olarak adlandıracağımız diğer doğal kedi kumlarını tercih edebilirsiniz. Kedi kumları organik kedi kumu, kristal kedi kumu gibi birçok çeşide ve özelliğe daha ayrılır. Kristal kedi kumları özel formülü sayesinde kokuyu içine hapseder. En iyi kedi kumunu belirlemek için öncelikli olarak mevcut şartları değerlendirmek gereklidir. Örneğin kapalı bir kedi tuvaleti kullanıyorsanız kokuyu hapsetmesinden çok tozlanma faktörü de oldukça önemlidir. Eğer kedi tuvaletini balkon veya gibi açık olan bir mekana koyduysanız zaten koku sizin için sorun olmayacaktır. Hatta balkon ve bahçede duran kedi tuvaletinin içindeki kumun tozlanma yapması da sizin sorun yaratmayacaktır. Çünkü zaten açık hava olduğu için size rahatsızlık vermeyecektir. Kedi tuvaleti ve kedi kumunun temizliğini vaktiniz varsa her gün, yoğun bir hayat temposuna sahip iseniz de en az haftada 2 kez düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Silika kedi kumu kullanıyorsanız da düzenli olarak kumu karıştırın. Kedi tuvaletini temizlerken eldiven kullanmanıza gerek olmasa da, isteyen kedi sahipleri kullanmaktadır. Temizlik işlemi sonra ellerinizi yıkamanızı da öneririz. Kedi kum kabını iki haftada bir yıkamanız gerekmektedir. Eğer yıkamak istemiyorsanız, kumu kaba dökmeden poşet geçirin. Hatta kabın altına rahatça çırpabileceğiniz bir paspas veya gazete serin. Balkonunuz varsa ve mümkünse kum kabını balkona da koyabilirsiniz. Mümkün değilse de evin içinde olabilecek en ideal yer tuvalet veya banyodur. Fakat kediniz alışana kadar onu takip etmelisiniz. Kediniz için aradığınız en uygun kedi malzemelerini ve en uygun kedi kumu çeşitlerini kapıda ödeme ve peşin fiyatına taksit seçenekleriyle Türkiye’nin 1 numaralı online petshop markası petburada.com’da bulabilirsiniz.

Devamını Göster

202,50 TL KDV Dahil
225,00 TL KDV Dahil
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
13,50 TL KDV Dahil
15,00 TL KDV Dahil
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ