Yaşlı Köpek Maması

Köpek beslemek ülkemizde oldukça popülerdir. Bu popülerliğin de birkaç önemli, değerli kılan unsurları bulunmaktadır. Yavru köpeklerin beslenme kalitesinin sonuçları yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkar. Yine de bir köpeğin sağlığı hakkında bir fikre sahip olmak yavruluk döneminin yanı sıra yetişkinlik ve yaşlılık dönemine de bağlıdır. Bu sebeple yetişkin dönemi hatta yaşlılık dönemi de çok önemlidir. Çünkü yaşlı köpekler daha az hareket ederler ve hastalık görülme olasılığı yavru ve yetişkin köpeklere göre daha fazladır. Yetişkinlik dönemini geçen köpeklerin besin değerleri, ihtiyaçları olan vitaminler ve mineraller de değişmektedir. Bu sebeple yaşlı köpeğiniz için sadece yaşlı köpek maması kullanmalısınız. Yaşlı köpekler için mama tercihi yapmak, bu nedenle önemlidir. Köpeklerin ortalama ömürleri 10 ile 15 yıl arasındadır. Ancak 7 yaşını geçen köpekler, yaşlı kategorisine girer. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaşlılık evresi daha dikkat gerektiren bir dönemdir. Yaşlı köpeklerde metabolizma yavaşlar. Hastalıklara karşı dayanıksız olurlar ve beslenmelerine de daha bir dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaşlı köpekler, geç köpeklere göre daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Hatta yaşlı olan sokak köpeklerinde iyi bir beslenme sağlanamadığından daha erken sürede çöktükleri görülmektedir. Sadık dostunuzun yaşlılık evresinde nasıl davranılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yaşlı köpek maması da bu konuların başında gelir.

Yaşlı Köpek Maması Hakkında

Köpekler yaşlandıkça hareket kabiliyetleri de düşmeye başlar. Bu nedenle köpeklerin tükettikleri mamalara dikkat etmek gerekmektedir. Yani yetişkin, genç bir köpeğe verilen yağlı mamalar yaşlı köpeklere verilmez. Çünkü fazla yağlı olan mamalar, köpeklerin aşırı kilo almasına neden olur ve bu da hastalıklarla pençeleşmesine neden olur. Bu sebeple yaşlı köpeğinize mama seçerken yaşlı köpek maması almanız gerekmektedir. Yaşlı köpek mamasında yağ oranları daha azdır. Eklem ve kemik gelişimini veya erimesini desteklemek amacıyla içeriğinde yeşil dudaklı midye kullanılır. Bu tür mamalar, yaşlı dostlarınız için daha sağlıklıdır ve daha uzun ömürlü olmaları için de birer etkendir. Yaşlı hayvanların rutin olarak 6 ayda bir kan ve idrar tahillerini yaptırın. Yaşlılıkta aktivite azalmasına ve metabolizmanın yavaşlaması tüm hayvanlarda olduğu gibi köpeklerde de obeziteye yol açabilir. Bu sebeple düşük kalorili, selüloz oranı yüksek ve kaliteli protein içeren gıdalarla günde iki öğün olarak az miktarda beslenmelidir. Yaşlı köpek maması dışında verilecek her türlü ek besine de dikkat edilmelidir. Ek gıdalar yaşlılık dönemlerinde oldukça zararlı olabilir. Yaşlı hayvanlarda sadece hareket etme değil, aynı zaman görme, işitme, koklama, tat alma duyuları da zayıflar. Gün içindeki aktiviteleri azalır, zamanlarını daha çok uyuyarak geçirirler. Ancak uyku kaliteleri düşmüştür. Hatta bu sebeple, gergin ve sinirli de olabilir. İdrar kaçırmaya ve kabızlığa da rastlanabilir. Gelişen eklem hastalıkları zor hareket etmelerine neden olur. Yaşlı köpeklerde diş problemleri yetişkin köpeklere göre daha sık görülür. Tüylerinde canlılığı yitirme ve renk değişikliği görülür. Koyu renkli köpeklerinde tüylerinde beyazlama, açık renkli köpeklerin tüylerinde ise kahverengileşme görülür. Yaşlı köpekler unutkanlaşır ve komutlara uymakta zorluk çekerler. Çevreye olan ilgilerini kaybederler. Hal böyle iken tüm bu etkileri azaltmak adına muhakkak yaşlı köpek maması kullanmanızı öneririz.  

En İyi Yaşlı Köpek Maması

Köpeklerde beslenme hayat standartları ve yaşam kaliteleri açısından önemlidir. Köpeklerin türlerine, cinslerine ve yaşlarına göre mamalar üretilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yaşlı köpekler daha fazla proteine ve vitamine ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple de yaşlı kategorisine giren köpeğinize yaşlı köpek maması yedirmeniz gerekmektedir. Genel olarak mamaların birbirinden farklı olmasının başlıca sebebi de taneciklerinin de birbirinden farklı olmasından kaynaklanmalıdır. Yaşlı köpeklerin ağız ve çene yapıları güç kaybetmeye başlar ve bu sebeple aynı yavru köpeklerde olduğu gibi daha yumuşak formda üretilmiş olan mamalara ihtiyaç duyarlar. Bu durum da yaşlı köpek mamasına ihtiyaç duyulur. Buna ek olarak köpeklerin yaşları ilerledikçe de daha az hareketli bir dönem geçirirler buna istinaden vücut yapılarının ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineral değerlerinin de içerisinde bulundukları duruma göre yeterli olması, yani ne az ne de fazla gereklidir. Birçok marka mamanın yaşlı köpek maması çeşidi vardır. Bu mamalar arasında ismine aşina olduğumuz kadar hiç ismini duymadığımız mama markası da vardır. En iyi yaşlı köpek maması da, bilindik markalar ve köpeğinizin damak tadına uygun mamalardır. Son zamanlarda bazı petshop mağazalarında açıkta satılan yaşlı köpek maması gibi ürünler de vardır. Fakat bunları köpeğinizin sağlığı için önermemekteyiz. Çünkü havayla temas eden mamalar bakteri ve mikrop üremelerine sebebiyet verebilir. Buna ek olarak da köpeğinizin sağlığına olumsuz etkiler yaratabilir. Ayrıca bu tür mamalar, bayatlar ve köpeğiniz bayat mamayı yeme konusunda çok da istekli olmayabilir. Köpeğiniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri ve yaşlı köpek maması çeşitlerini peşin fiyatına taksit ve kapıda ödeme seçenekleriyle Türkiye’nin online 1 numaralı petshop markası petburada.com’da bulabilirsiniz. 

Devamını Göster
573,75 TL KDV Dahil
675,00 TL KDV Dahil
%15 İNDİRİMLİ
%15İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
159,38 TL KDV Dahil
187,50 TL KDV Dahil
%15 İNDİRİMLİ
%15İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
173,40 TL KDV Dahil
204,00 TL KDV Dahil
%15 İNDİRİMLİ
%15İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
486,75 TL KDV Dahil
649,00 TL KDV Dahil
%25 İNDİRİMLİ
%25İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
149,25 TL KDV Dahil
199,00 TL KDV Dahil
%25 İNDİRİMLİ
%25İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
386,25 TL KDV Dahil
515,00 TL KDV Dahil
%25 İNDİRİMLİ
%25İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
135,20 TL KDV Dahil
169,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
141,60 TL KDV Dahil
177,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
364,80 TL KDV Dahil
456,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
152,00 TL KDV Dahil
190,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
460,00 TL KDV Dahil
575,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
500,00 TL KDV Dahil
625,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
156,75 TL KDV Dahil
209,00 TL KDV Dahil
%25 İNDİRİMLİ
%25İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
124,50 TL KDV Dahil
166,00 TL KDV Dahil
%25 İNDİRİMLİ
%25İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
140,00 TL KDV Dahil
174,99 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
392,00 TL KDV Dahil
490,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
95,20 TL KDV Dahil
119,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
104,00 TL KDV Dahil
130,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
374,25 TL KDV Dahil
499,00 TL KDV Dahil
%25 İNDİRİMLİ
%25İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo