Adet
170,10 TL
189,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
206,10 TL
229,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
270,00 TL
300,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
89,10 TL
99,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
49,50 TL
55,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
260,10 TL
289,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
270,00 TL
300,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
85,50 TL
95,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
183,20 TL
229,00 TL
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Adet
130,50 TL
145,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
134,10 TL
149,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Stokta Yok
Adet
143,10 TL
159,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
1

Papağan Yemi

Ülkemizdeki en çok beslenen evcil hayvanlardan biri de kuşlardır. Kuşlar arasında da şüphesiz papağanlar oldukça popüler ırklardan biridir. Papağanların beslenme konusunda ise onlara yönelik üretilen yemler bulunmaktır ve bu papağan yemi ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

Papağan Yemi Nedir?

Papağan Yemi

Muhabbet kuşlarından sonra en çok bakılan kuş türlerinden biri de olan papağanları beslenmesi bütün canlıların beslenmesi kadar önemlidir. Bu sevimli canlıların beslenmesi için özel olarak üretilen yem türleri bulunmaktadır. Bunlara papağan yemi denir. Papağan yemleri oldukça çeşitli ve birçok markanın ürettiği yemlerdendir. Bu yüzden papağan yemi seçerken de kaliteli ve kuşunuzun türüne göre bir seçim yapmalısınız. Kaliteli papağan yemi çeşitlerin onların türüne yönelik hazırlanmış, paket içinde satılanlardır. Zengin içerikleriyle papağanın gelişimine tam katkı sağlarlar. Fakat yine de papağanları tek yönlü beslemek doğru değildir. Doğal ortamlarında meyve, ağaç kabuğu, yeşillik, bitki tohumları, çiçek özleri, soğanlı ve yumrulu kökler, böcekler ve solucanlar da yiyen papağanlara ev ortamında da bunları temin etmek gerekir

Papağan Yemleri

Papağan Yemi

Evcil bir kuş sahibi ne verirse onu yemek zorunda kalır. Fakat gerekli vitaminleri alabilmek için papağan sahiplerinin de bir takım sorumlulukları alması gerekir. Evcil kuşlarına papağan yemlerinin yanı sıra vermesi gereken kabuklu kabuksuz fındık, ceviz, fıstık, badem, mısır antep fıstığı, yulaf, buğday, keten tohumu gibi yiyecekler vermelidir. Hatta papağan yemlerine ve diğer yiyeceklere ek olarak meyvelerden elma, armut, üzüm, ayva, muz, çilek, kiraz, vişne, mandalina, tatlı portakal verebilirsiniz. Vereceğiniz meyveler tıpkı insanların yediği gibi yıkanmalı kurulanmalı ya da suları süzülmelidir. Tüm yiyecekler oda sıcaklığında olmalıdır ki papağanınıza zarar vermesin. Fakat papağanların papağan yemi dışında diğer yiyecekleri aynı ölçüde sevmeyebilir. Bu yüzden evcil hayvanınıza yiyecek seçme hakkı tanıyın ve sadece sevdiği yiyecekleri veriniz. Ayrıca kuşunuza olumlu davranışları karşılığında kraker vermeniz olumlu hareketlerin devamını getirecektir. Papağanları su dışında asitli, alkollü, kafeinli ve süt gibi içeceklerden de uzak tutmalısınız.

Papağan Yemi İçeriği

Papağan Yemi

Papağan yemi içeriği, özel formüle edilmiş, onların severek yiyebilecekleri vitaminlerle zenginleştirilmiş ay çekirdeği içeren komple yemdir. Papağan yemi içeriğinde taze tahıllar ve ek besinlerle desteklenmiştir. Papağan yemi içeriği tıpkı doğal besleneme alışkanlıklarına uygun olarak formüle edilmiştir. Burada dikkat etmeniz gereken şey aynı zamanda papağan kafesinin büyüklüğüdür. İçinde rahat hareket edebilmelidirler. Aksi halde strese girebilirler. Kafesin içine aksesuar ve oyuncaklar da konulmalıdır. Bu aksesuarlar ve papağan oyuncakları, kafesin yerini daraltmamalı ve uygun bir şekilde dizayn edilmelidir. Papağanınızın kafesini temiz tutmanız kuşunuzun sağlığı açısından da önemlidir. 2 veya 3 haftada bir de kafesin papağan yemi artığı ve kuşunuzun dışkılarından temizlenmesi gerekmektedir. Kafesin tabanına kuş kumu dökmeniz kuşunuzun sağlığı açısından yarar sağlayacaktır. Papağanınız bu kumun içindeki mineraller ve taşları ayıklayarak tüketecektir. Bu da onun sindirim sistemini güçlü hale getirecektir. Kafeste gaga taşı kullanımı da papağanın gagasını istediği gibi törpülemesine yardımcı olacaktır.

Papağan Yeminin Olumlu Yönleri

 • Papağanınızın ihtiyacı olan besin değerlerini alması için en ideal besindir.
 • Oldukça ekonomiktir.
 • Papağan yemi çabuk bozulmaz.
 • Farklı çeşitleri bulunmaktadır.
 • Kolay ulaşılabilir.

Yem Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Türüne göre seçim yapma,
 • Açık paket almama,
 • Düzenli olarak yemin kabuklarını temizleme,
 • Yeme ek olarak kuş kumuyla mineral almalarını sağlama,
 • Krakerle ve ödül çubuklarıyla ödüllendirilme,
 • Meyve, kuruyemiş gibi besinlerle desteklenmelidir.
Devamını Göster

Papağan yemi

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR