Akvaryum Aydınlatma

Akvaristlik olarak da adlandırılan akvaryum hobisi azımsanamayacak kadar çok kişi tarafından hobi olarak benimsenmiş durumda. Akvaryumda su canlılarını besleyip üretmeyi hedef edinmiş insanlara verilen isim olan akvaristler, balıklara olan özel ilgileri ile biliniyor. Akvaryuma bu kadar meraklı olun veya olmayın balıklara bir ilginizi biraz da ilginiz olsa akvaryumda canlı besliyorsanız, akvaryum ihtiyaçları ve bakımları hakkında bilgi sahibi olmak şart. Akvaryumlar, balıkların doğal ortamında hissedebilmeleri için oldukça önemlidir. Kum, bitki gibi birçok aksesuar akvaryumların temel malzemelerindendir. Bunların yanı sıra filtre, ısıtıcı ve hava taşı gibi sudaki ısıyı ve filtrelemeyi sağlayan gereçler de akvaryumların temel ihtiyaçlarıdır. Bir diğer önemli ihtiyaç ise akvaryumu ve içindeki canlıları güzel gösteren, fotosentetik canlılara besin kaynağı olan akvaryum lambalarıdır. Akvaryum lambaları aydınlatmaları hangi amaçla ışıklandırmaya ihtiyaç duyduğunuza göre farklı özelliklerde tercih ediliyor. Aynı zamanda özellikle geceleri evinizde harika bir estetik görüntü, dekoratif köşe oluşturuyor.

Akvaryum Lambası

Akvaryum aydınlatmaları lambaların derecelerine göre farklı etkiler veriyor. Akvaryumun içinin güzel görünmesini sağlamak için daha çok yüksek dereceli akvaryum aydınlatmaları tercih ediliyor. Bu değerler ise 6500 ile 1000 K aralığında değişiyor. Yüksek kelvin seviyesinde akvaryum aydınlatmaları tercih ediliyor. Düşük kelvin seviyesindeki akvaryum aydınlatmaları ise sıcak beyaz bir görüntü sunar. Buna ek olarak tropik, sığ suda yaşayan türlerin doğal ortamlarını yakalamak için de kullanılır. Kelvin teriminin yanında bilinmesi gereken bir terim de CR’dir. Kelvin akvaryumların renk tonunu belirlerken CRI ise akvaryum içindeki canlıların ve dekorun gerçek renklerini ayarlayan bir ölçümdür ve farklı seviyelere göre ayarı yapılabilir. Akvaryum aydınlatmaları yani akvaryum lambası çeşitleri oldukça fazladır. Akvaryum aydınlatmaları için bir diğer alternatif aydınlatma kapağı ürünleri oluyor. Led akvaryum aydınlatma kapağı bitkilerin doğru ışığı almaları ve fotosentez yapmaları için led ile tasarlanır. Bu kapaklı akvaryum aydınlatmaları gri kasalarıyla kolay temizlenebilir olma avantajını da beraberinde getiriyor. Buharlaşan suyun led aydınlatma ışığına zarar vermemesi için de özel buhar camları bulunur. Her türlü akvaryum bitkisi için uygun, sağdan ve soldan uzanabilir ayaklara sahip olan led akvaryum aydınlatma kapağı adaptörü ile birlikte satışa sunulur. Akvaryum aydınlatma sistemini destekleyen bir aparat da led aydınlatma armatür ayaklarıdır. Ayaklar sayesinde akvaryum içine istenilen açıdan ve istenilen miktarda ışık verilebiliyor. Bununla birlikte akvaryum aydınlatmaları da çeşitlilik kazanıyor. Akvaryum için aydınlatma armatürü cam olan akvaryumlarda kullanılması için tasarlanmış olan ayaklarıyla çift sıra led akvaryum aydınlatmaları tercih edenler için özel tasarıma sahiptir. Dolayısıyla akvaryum aydınlatma için birçok seçeneğiniz bulunmakta olup, ihtiyacınızı en uygun akvaryum aydınlatmasını seçebilirsiniz.

Akvaryum Led

Akvaryum led aydınlatmaları en çok tercih edilen akvaryum lambası çeşitlerindendir. Hatta en sık kullanılan akvaryum aydınlatmaları floresan ve LED akvaryum aydınlatma olarak iki çeşitte sunuluyor diyebiliriz. Akvaryum led aydınlatmalarının lambası daha küçük olduğu için daha şık ve ince armatürlere sahiptir. Işıkların birden kapanması yavru gezdiren balıklar için sorun olduğundan led akvaryum aydınlatmaları, balıklar ve bitkiler için uygun kombinasyon led akvaryum ürünleri ile kolaylıkla sağlanabilir. Floresan akvaryum aydınlatmaları ise uygun fiyatlarıyla oldukça tercih edilir. Siz de dilerseniz tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Akvaryum Floresan

Floresan, çizgisel ışık kaynağına sahip akvaryum aydınlatmaları arasında bulunduğu için bitkinin altında tam gölge oluşumuna izin vermiyor. Bu durum bir yaprak altındaki diğer yaprakların da çürümesinin önüne geçer. Yine de en çok tercih edilen akvaryum aydınlatmaları, led aydınlatma modelleridir. Akvaryumunuzda hakim olmasını istediğiniz renge göre farklı şekillerde tercih edilebiliyor. Beyaz, gün ışığı veya mavi gibi farklı renk alternatifleriyle akvaryum aydınlatmaları hem akvaryum içindeki suya hem de içindeki canlılara ışığıyla rengini verir. Led akvaryum aydınlatmaları, alüminyum kasaları sayesinde su yüzeyinde ısınmaya neden olmaz. Led akvaryum aydınlatmaları alüminyum kasanın dışında tek parça pleksi korumalı olduğundan herhangi bir sıvı temasına karşı dayanıklıdır ve herhangi bir tehdit oluşturmaz. Buna ek olarak kapalı devre tasarımı sayesinde bu akvaryum aydınlatmaları su ve nem de almaz. Bitkili ve bitkisiz akvaryumlar olmaz üzer hem tatlı hem de tuzlu su akvaryumları için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Led akvaryum aydınlatmaları bağlantı aparatı kapalı akvaryumlar için led armatürün üzerinde gelir. Kapaksız cama cam akvaryumlar için ise özel lazer kesim ayakları ayrıca satışa sunulur. Led akvaryum aydınlatmaları şeffaf pleksi ayaklarıyla istenilen açıda ışık vermeye yarar. Pleksi ayaklar ayarlanabilir özelliği sayesinde 12 mm can kalınlığına kadar olan akvaryumlarda bile uyumludur. Akvaryumun tasarımına ve ihtiyacınıza göre bir akvaryum aydınlatması seçmek oldukça kolaydır. Çünkü piyasada üretilmiş çok fazla akvaryum aydınlatma çeşidi ürünler vardır. Balıklarınız ve su bitkileriniz için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyat, peşin fiyatına taksit ve kapıda ödemek seçenekleriyle Türkiye’nin online 1 numaralı petshop markası petburada.com’da bulabilir, kolaylıkla hemen siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Devamını Göster

Akvaryum Aydınlatma

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR