Adet
80,10 TL
89,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
71,10 TL
79,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
46,80 TL
52,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
116,91 TL
129,90 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
206,10 TL
229,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
198,00 TL
220,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
170,10 TL
189,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
130,50 TL
145,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
71,20 TL
89,00 TL
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Adet
314,91 TL
349,90 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
38,25 TL
42,50 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
116,91 TL
129,90 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
94,50 TL
105,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
183,20 TL
229,00 TL
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Adet
157,50 TL
175,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
134,91 TL
149,90 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
36,00 TL
40,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
72,00 TL
80,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
72,00 TL
80,00 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Adet
36,00 TL
45,00 TL
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Adet
22,41 TL
24,90 TL
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
1 2 >

Kuş Yemi

Kuş yemi, kuşlara verilen çeşitli tahıl taneleri ve özel formülle üretilen yemlerden oluşur. Kuşların gelişimi için kuş yemlerinin çeşitli vitamin ve mineraller içermesi gerekmektedir. Kaliteli kuş yemi, kuşların bağışıklığının güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı da koruyucu bir görev üstlenir. Bu kuş yemleri, evde bakılan kafes kuşları için son derece ideal besin ürünleridir. Evde bakılan kuş türlerinin arasında sırayla en popüler olanlar muhabbet kuşları, papağanlar ve kanaryalardır. Muhabbet kuşu için üretilmiş olan kuş yemleri, muhabbet kuşlarına özel besin değerlerini içerecek şekilde üretilir. Aynı şekilde papağanları besin ihtiyaçları ve kanaryaların da besin ihtiyaçlarına özel olarak üretildiği için yemler, kuşunuza kuş yemi alırken muhakkak türüne göre seçmenizde yarar var.

Kuş Yemi Çeşitleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Yemleri

Kuş yemlerinin birçok çeşidi vardır. Bu yemlerin başında da muhabbet kuşları için üretilmiş olan kuş yemi gelir. Bu yem türünün besleyici olması için sadece tahıldan ibaret olmaması gerekir, aynı zamanda besleyici içerikler de bulundurmalıdır. Muhabbet kuşları, kuş yeminin taze ve lezzetli olmasını severler. Yemlerini severek tüketmeleri de gereken tüm besin değerlerini almalarını sağlar. Bu sebeple kuşlarına damak tadına göre kuş yemi seçimi yapılmalıdır ve kuşların yemeyi tercih etmediği yemler alınmamalıdır. Kuşların yemlerini yedikleri kaplardaki boş yem kabuklarını düzenli olarak temizlemek gerekir. Aksi halde kuşunuz altta kalan kuş yemine ulaşamayabilir. Hatta yem kabının dolu olduğunu görüp yeni yem koyma ihtiyacı veya boş yem kabuklarının temizlenmesi gerektiği bilmiyor daha olabilirsiniz.

Papağan Yemleri

Ülkemizde popüler olarak bakılan bir diğer evcil kuşlardan biri de papağanlardır. Daha önceden bahsettiğimiz gibi papağanlar için de üretilmiş olan kuş yemleri vardır. Bu yemler, muhabbet kuşu için hazırlanan yemlerin dışında tohum, tahıl, taze meyve ve sebze gibi bir takım farklı besin maddelerini de içerir. Bunlara ek olarak kimi kuş yemlerinin içinde ay çekirdeği de bulunur. Kimi papağan sahipleri ise ay çekirdeğini farklı bir kapta papağanlarına sunar. Hatta bazı papağanlar ay çekirdeğini soyamadığından, ay çekirdeği için de alanlar vardır. Papağanlar için kuş yemi alırken bu detaylarını da atlamamak gerek.

Kanarya Yemleri

Kanarya evlerde bakılan evcil kuş türlerinden bir diğeridir. Kanaryaların yemesi için özel formüle edilmiş kuş yemleri de bulunmaktadır ki bunlar genelde tohum ve tahıllardan oluşur. Kanarya kuşları da papağanlar gibi ay çekirdeği yiyebilir. Kanaryalar ötüşleriyle ünlüdürler. Öterken yüksek ses ve iyi performans göstermelerindeki en büyük etken  kaliteli, taze ve doğal yemlerle doğrudan ilgilidir. Bu yüzden kanaryalar için de kuş yemi seçerken kaliteli, tez ve doğal kuş yemi seçilmelidir. Kuş kafesinde, bu canlıları beslemede kraker kuş yemi de en çok tercih edilenler arasındadır.

Kuş Krakerleri

İsminden de anlaşılacağı üzeri yemi kraker şeklindedir ve oldukça besleyicidir. Kraker kuş yemi, kuşların gagalarıyla rahatlıkla ısırabildiği bir yemdir. Krakerlerin içinde kuşlar için uygun olan meyve, tahıl sebze gibi gıdalar da olabilir. Yavru kuşlar içi üretilen yavru kuş yemi ise henüz gelişmemiş olan bu sevimli kuşların gelişimleri için özel besin takviyeleri içerir.

Yavruların ağız ve gaga boyutlarına uygun olan bu yemler küçük ve yumuşak olur. Kuş yemi satın alırken mutlaka bilindik markalardan ve aldığınız paketin zarar görmemiş olmasına dikkartedin. Buna ek olarak kuş yeminin taze olması, hijyenik paketlerde saklanmış olması kuşun sağlığı için oldukça önem taşımamaktadır. Açıkta satılan kuş yemleri havayla ve çevreyle temas ettikleri için bakteri üremesine sebebiyet verebilir. Petburada’da satılan tüm kuş yemleri paketli, steril ve tazedir. Dolayısıyla petburada’dan alacağınız kuş yemlerini, kuşunuzun sağlıklı ve güçlü olması için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kuş Yemi Fiyatları

Kuş yemi fiyatları yemin kalitesine, boyutlarına ve çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Piyasada büyük boy kiloluk kuş yemleri olduğu gibi, küçük paketlerde az gramajlı kuş yemleri de bulunmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi kuşların da kendilerine has damak tatları vardır ve burada önemli olan kriter kuşun yemini sevip sevmeyeceğidir. Bu nedenle farklı markaların yemlerinde küçük paketler alarak, daha sonra bunları belli zaman aralıklarıyla kuşunuza denettirerek hangi yemi sevip hangisini sevmediğine hatta hangisini en çok sevdiğine karar verebilirsiniz.

En iyi kuş yemi, öncelikli olarak kuşunuzun türüne uygun daha sonra da kuşunuzun damak zevkine uygun olan kuş yemidir. Kuş yemi seçerken farklı markalardaki paketlerin görsellerine aldanmaktansa besin değerlerine göz gezdirip bu yönde bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde bir seçim yaptığınızda lezzetli ve doğal içerikli, besleyici kuş yemlerini bulmak sizin için daha kolay olacaktır. Kuş yemleri dışında arada kuşunuz için kraker ve çeşitli diğer yemlerden, mamalardan da satın alabilirsiniz. Taze meyve ve sebzeyle, tohum ve tahıl taneleriyle çeşitlendirilmiş zenginleştirilen besin takviyeleri de kuş beslenmesinde oldukça önemlidir.

Yeni doğan yavru kuşlar hangi kuş yemi yer?
Yeni doğan yavru kuşlar, ebeveynleri tarafından kendilerine getirilen kuş yemlerini yerler. Ebeveynler genellikle küçük kuşların yiyebilmesi için önce kuş yemini yumuşatır ve nemlendirir. Yavru kuşlar çoğunlukla kendi türlerinin yetişkin kuşlarının yediklerini yerler, genellikle solucanlar, böcekler ve tohumlar. Yavru kuşları kendiniz beslememelisiniz, çünkü genellikle ebeveynler onlarla ilgilenir ve terk edilmiş kuşlara asla işlenmemiş solucanlar, böcekler veya tohumlar vermemelisiniz. 

En iyi kuş yemi seçimi nasıl olmalı?
En iyi kuş yemi, beslemek istediğiniz kuş türüne ve bölgenizdeki mevsimsel iklime uygun olandır. Birçok kuş, ayçiçeği tohumlarının veya tohum ve tahıl karışımlarının tadını çıkarır, ancak sinek kuşlarını çekmek istiyorsanız nektar en iyisidir. Kuş yemi, az dağınık karışımlar, tek tohum çeşitleri ve kendi başlarına asabileceğiniz kuş yemi blokları dahil olmak üzere birçok türde gelir. Belirli bir kuş yeminin bölgenizdeki kuşlar için en iyisi olup olmadığını görmek için paket içeriğini kontrol edin.

En uygun kuş yemini ve ihtiyacınız olan diğer tüm malzemeleri kapıda ödeme ve peşin fiyatına taksit seçenekleriyle Türkiye’nin online 1 numaralı petshop markası petburada.com’da bulabilirsiniz.

Devamını Göster

Kuş Yemi

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR