Kuş Yemleri kafes kuşları ve doğadaki diğer kuşların sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli bütün vitamin ve minerallere sahiptir. Kuş Yemleri kuşların günlük almaları besin değerlerine sahiptir. Sindirimi kolay ve seçmin tohumlar ile hazırlanan kuş yemleri kuşunuzun her zaman canlı ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Evlerde en çok beslenen evcil hayvanlardan biri şüphesiz kuşlardır. Evde beslenen evcil kuş türlerinde ilk sırada muhabbet kuşları, kanaryalar, cennet papağanları, sultan papağanları vb.dir. Kuşunuzun sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi için en önemli şey yemidir. Her kuş türü ve cinsine göre kuş yemleri değişmektedir. Örnek verecek olursak muhabbet kuşlarının yerlerinde karışık olarak sarı, beyaz ve kırmızı darı ve bazı tohumlar bulunmaktadır. Cennet  ve sultan papağanlarının yemlerinde ise bunlar büyük papağanlara göre daha küçük olduklarından yemlerinde küçük çekirdekler, sarı darılar, buğday bulunmaktadır.

Bu yemler kuşun ağırlığına göre günlük yem ihtiyacını karşılayacak şekildedir. Yemlerde protein, yağ, karbonhidrat besin gruplarından belirli oranlarda vardır. Bunun dışında selüloz da vardır. Çünkü kuşların kursakları da olduğundan gerekli besinlerden günlük olarak alması gereklidir. Yemlerin içinde vitamin ve mineral olduğu gibi ayrıca dışardan takviye olarak da verilmesi önerilmektedir. Kuşlar için yem önemli olduğu kadar günlük taze olarak su da verilmesi gereklidir. Mineral bloğunun da unutmamanız gerekir. Kuşlar da kurmak olduğu için günlük yeterli olarak kum da yemesi gerekmektedir.

Kuş yemleri, kalite sınıflarından daha ziyade içeriklerin barındırdığı bileşenler bakımından farklılık arz etmektedir. Her kuş bir diğerinin yediği yemi yiyebilir ancak, bazı yemler özel kuşların gereksinimlerini karşılamayabilir. Bu nedenle kuş yemleri tercih edilirken kuşun türü dikkate alınmalı ve mümkünse en kaliteli yem tercih edilmelidir.

Devamını Göster