Muhabbet kuşları otçul beslenen canlılardır. Doğal yaşamları Avusturalya olan muhabbet kuşlarının beslenmeleri çeşitli otlar, ot tohumları, darı ve buğday ana besin kaynakları olarak bilinir. Muhabbet kuşlarının sağlıklı ve zinde olabilmeleri için besin çeşitliliği dikkate alınması gereken bir konudur. Muhabbet kuşu yemlerinin çeşitli cins ve farklı besin kaynaklarını bulunduran petburada.com oldukça geniş seçim menüsü ve kalitesiyle muhabbet kuşları için oldukça sağlıklı ürünler temin etmektedir. Muhabbet kuşları birçok besini tüketebilir. Bunlar bazıları şöyledir; darı, buğday, arpa, keten, pirinç, mercimek, bezelye, bakla, badem, fındık, ay çekirdeği, brokoli, karnabahar yaprağı, lahana havuç,Muz, Elma, Portakal ve kabukları, Mandalina ve kabukları, Kayısı, Armut, Şeftali, Üzüm, Kivi, Dut, Kavun, Kiraz, Erik, Çilek, Ayva, Ananas gibi besinleri de temizlenmiş ve uygun miktarda verebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarını beslerken dikkat etmeniz gereken unsurlarda vardır. Örneğin kendimiz için hazırladığımız besinlerden uzak tutmalıyız. Muhabbet kuşu için hazırladığınız besinleri bol suyla yıkamanız gerekmektedir. Eğer muhabbet kuşumuza yedireceğimiz ürünler iyi yıkanmazsa besinlerin üzerinde kalıntı olarak nitelendirdiğimiz tarım ilaçları zehirlenmelerine neden olabilir. Farklı içeceklerden de uzak tutulmalıdır; asitli içecekler, alkollü içkiler, kafein içeren içecekler, süt vb. gibi içecekler muhabbet kuşları için tehlikelidir.

Kafesi alırken mutlaka muhabbet kuşunun rahat hareket edebileceği genişlik ve büyüklükte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kafes içine muhabbet kuşunun oyuncaklarını koyduktan sonra ona ne kadarlık bir dolaşma alanı kaldığına ve bu alan içinde kanatlarını rahat bir şekilde hareket ettirip ettiremediğine dikkat etmelisiniz. Kafesine koyacağınız oyuncakların ve tüneklerin temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Sağlıklı bir kuşunuzun olması için kafesin zeminine kuş kumunu ve tüneklerine de tünek zımparasını takmalısınız. Tabi ki Yavrunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılarken gagasının da bakımını yapan gaga taşını da unutmamalısınız.

Muhabbet kuşunuzun banyo yapabilmesi için ona içine rahatça sığabileceği ve oturduğunda kafası suya batmayacak kadar derinliğe sahip bir banyoluk alabilirsiniz. Haftada bir kez banyoluğu ılık suyla doldurun ve kafes içinde kuşun kendini güvende hissedebileceği ve rahatlıkla banyo yapabileceği bir yere yerleştirin.

Devamını Göster