Kedi Maması

Kedi mamaları, kedilerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için en önemli unsurların başında gelir. Evcil hayvanınızın anne sütünden kesildiği ilk dönemlerin itibaren dengeli bir beslenme planı içerisinde kaliteli kedi mamaları yemesi, yetişkin ve yaşlılık dönemlerinde de oldukça sağlıklı bir hayat yaşamalarına olanak sağlar.

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi Maması

Piyasada birbirinden farklı birçok kedi maması markası ve çeşidi varken hangi mamanın kediniz için doğru mama olduğu konusunda kararsız kalıyor olabilirsiniz. Kediniz için doğru kedi maması seçerken onun ırkı, yaşı, kısır olup olmadığı gibi özellikleri bilmeniz kedi maması seçiminde size yardımcı olacak olan hususlardır. Elbette bu hususların yanında mamanın evcil hayvanınızın damak tadına da hitap etmesi gerektiğini unutmayınız. Aksi halde mamayı kedinize yedirmek hiç de kolay olmayacaktır. Kedinin ırkına göre kedi maması seçimi yapacak olmanız, kedinizde genetik olarak var olan ve ilerde ortaya çıkabilecek hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynar. Kedinizin yaşına göre mama seçmek de doğru besin değerlerini doğru zamanda almasına olanak sağlamaktadır. Eğer doğru zamanda doğru mama verilmezse, örneğin kısırlaştırılmış bir kedide normal kedi maması kullanımına devam edilirse idrar yolu hastalıkları oluşma riski oldukça yüksek olduğundan bu davranışın yanlış olduğunu belirtebiliriz. Bu sebeple kısırlaştırma operasyonu geçirmiş bir kedi için kısır kedi maması üreten markalardan birini seçmeniz gerekmektedir. Bu mama seçimi için bir marka tavsiyesinde bulunmak gerekirse de, proplan kısır kedi mamasının en çok tercih edilen markalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

En İyi Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi Maması

Tıpkı insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda beslenme de onların sağlığı ve mutluluğu açısından oldukça önem taşımaktadır. Evcil hayvan sahipleri tarafından da mama satın alırken, mamanın kaliteli besin değerlerine sahip olması ve en çok tercih edilen kedi maması ya da en iyi kedi maması olarak adlandırılan bir marka olması beklenmektedir. Aslında evcil hayvanınız için en iyi kedi maması, onun ihtiyacı olan besin değerlerine en iyi karşılık veren mamadır. Örneğin kediniz hareket etmeyi sevmiyor ise düşük tahıllı ya da tahılsız kedi maması almanız gerekmektedir. Aksi halde kediniz obeziteye yakalanabilir. Özellikle yaşlanan bir kediniz varsa, yaşlanmaya bağlı olarak da hareketlerinde azalma görüleceğinden yetişkin kedi maması kullanmaya devam ediyor olmanız son derece yanlış bir tercih olacaktır. Kediniz için en iyi kedi maması seçimi, piyasadaki premium kedi maması markaları olarak da adlandırılan markalardan seçmek ve kediniz için uygun formada üretilmiş olan çeşidini satın almanız gerekmektedir. Premium kedi mamalarına örnek vermek gerekirse de Royal Canin, Hills, Felicia kedi maması gibi markalar premium olarak adlandırılır ve kedi sahipleri tarafından da en çok tercih edilen kedi maması markaları arasındadır.

Kedi Maması Fiyatları Nelerdir?

Kedi Maması

Mamanın içerdiği hammaddeler, hammaddelerin kalitesi, kedi mamasının markası gibi etkenlere bağlı olarak kedi maması fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. Bunlara ek olarak satın alacağınız mamanın gramajına göre de kedi maması fiyatları farklılık gösterebilir. Kediniz için bugüne kadar küçük paket mamalar satın alıyor ve durum bütçenizi zorlamaya başladıysa, aynı markanın 10 kg ya da 15 kg kedi maması çeşitlerinden de bir seçim yapabilirsiniz. Böylelikle büyük boy kedi maması satın aldığınız hem kedi mamasının markasından ve kalitesinden ödün vermemiş olur, hem de bütçenizi rahatlatmış olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken husus da büyük boy kedi maması satın aldığınızda, mamayı uygun saklama koşulları altında tutmalısınız. Aksi halde kedi maması bayatlayabilir ve bayat kedi mamasını sevimli dostunuz yemek istemeyebilir.

Kedi Mamasının İçerikleri

  • Balık, tavuk, ördek, dana gibi etlerden elde edilen hayvansal proteinler
  • Vitaminler
  • Mineraller
  • Torin ve arjinin gibi çeşitli aminoasitler

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Mama kabına günlük, yani taze kedi maması konulmalı
  • Sık sık içme suyunun taze suyla değiştirilmesi
  • Kuru kedi mamasının serin ve kuru bir yerde saklanması
  • Ödül maması, ıslak mama gibi diğer mama çeşitleriyle öğünün zanginleştirilmesi
Devamını Göster

107,99 TL KDV Dahil
119,99 TL KDV Dahil
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
223,60 TL KDV Dahil
279,49 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
372,00 TL KDV Dahil
465,00 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
119,60 TL KDV Dahil
149,49 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
238,94 TL KDV Dahil
281,10 TL KDV Dahil
%15 İNDİRİMLİ
%15İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
148,00 TL KDV Dahil
184,99 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
126,00 TL KDV Dahil
140,00 TL KDV Dahil
%10 İNDİRİMLİ
%10İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
111,60 TL KDV Dahil
139,50 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo
135,60 TL KDV Dahil
169,50 TL KDV Dahil
%20 İNDİRİMLİ
%20İNDİRİMLİ
Ücretsiz Kargo