Kediler ve Kedi Maması

kedi maması

Kediler ve Kedi Maması

 
Kedi sahibi olmaya karar verdiğinizde ; öncelikle veteriner hekimlerden, hayvan sahiplerinden,internet sitelerinden bilgi edinmeniz en doğru hayvanı seçmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Unutmamalısınız ki sahiplendiğiniz hayvan problem yaşadığınızda ya da sıkıldığınızda atabileceğiniz bir mal değildir.
 
Sizin yaşam tarzınıza uyum sağlayabilecek, isteklerinizi karşılayabilecek bir ırk seçtiğinizde şüphesiz ki  kısa sürede aileniz yeni bir bireyi olacaktır.Kedi beslemek diğer hayvan türlerine göre kısmen daha kolaydır. Özel bir eğitim gerektirmezler, 2-3 haftalıktan itibaren içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmayı öğrenirler, dışarı çıkarılmaya ihtiyaç duymazlar. Rahat girip çıkabilecekleri bir kum kabı(açık ya da kapalı) ve kediniz için sağlıklı , sizin için koku yapmayan  bir kedi kumu (kristal ya da akkum) çözüm için yeterli olacaktır. Çok fazla ilgiye ihtiyaçları yoktur, doğaları gereği özgürlüklerine daha düşkündürler. Özellikle evde az vakit geçiren , çalışan insanlar için; akşam eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayan dostlardır.

 

 

 
Kedinizi sahiplendiğinizde ya da ertesi  gün onu bir veteriner hekime göstermenizi tavsiye ederim.Veteriner hekiminiz , genel bir sağlık muayenesinden sonra  size kedinizin durumu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi  için gerekli bilgileri verecektir.

 

 
Veteriner hekimler olarak kedilerin en aşağı 30 ile 35 gün anne sütü almasını isteriz. Anne sütünü yeterince alan hayvanlar hastalıklara karşı daha dirençlidirler.Unutulmamalıdır ki aldığımız yavru kedimiz bir bebekten farksızdır.Hastalılara karşı açık ve korumasızdır. Özellikle viral hastalıklar ne yazık ki  ölümcül  olmaktadır.Sahiplendikten sonra 10 gün içinde viral hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bundan ötürü kedinizin , veteriner hekiminizin size hazırladığı plan doğrultusunda aşılarına en kısa sürede başlamanız önemlidir.
 
Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için yavru dönemindeki beslenmesi de aşıları kadar önemlidir. Bir yaşına ulaşana kadar ,  veteriner hekiminizin sizin için seçtiği süper premium( Hill’s, Proplan , Royal Canin, Eukanuba ) yavru mamalarından birini tercih etmeniz vücut kondisyonunu en üst seviyeye taşıyacaktır. Böylece fiziksel olarak daha güzel bir kediniz olurken , ciddi sağlık problemleri ile de ancak ileri yaşlarda karşılaşacaksınız. Unutulmamalıdır ki kötü bir beslenme erken dönemde böbrek , karaciğer , kalp problemlerini de birlikte getirecektir.
 
 
 
Kedinizin size yaratacağı en büyük problemse tüy dökmesi olacaktır. Süper premium bir kuru mama ve düzenli fırçalama ile bu kabusunda önüne geçebilirsiniz. Özellikle uzun tüylü bir kedi seçmiş iseniz, onu her gün taramanız gerekecektir. Fuminatör taraklar size daha seyrek bir tarama sıklığı imkanı verecektir.

 

 
Kediler temizliklerine düşkün hayvanlardır.Yalayarak vücutlarını temizlerler, yıkanmaları gerektirmez ki çoğunlukla suyu sevmezler. Ancak İran gibi basık yüzlü ırklar düzenli bir yüz temizliğine ihtiyaç duyarlar. Göz yaşı akıntılarının akış yolu üzerinde siyah lekeler oluşturmaması için günlük göz temizleme solüsyonlarıyla temizlenmesi  gereklidir.
 
Kedinize verebileceğiniz en güzel hediye ise , bir battaniye ya da kedi yatağı ile uyuyabileceği bir yuva hazırlamak olacaktır. Gömülerek ya da bir şeylerin altına girerek uyumayı severler.

 

  

 

 

Etiketler: kuru mama
Ekim 02, 2018
Listeye dön