Kediler ve Kedi Maması

kedi maması

Kediler ve Kedi Maması

Kedi sahibi olmaya karar verdiğinizde ; öncelikle veteriner hekimlerden, hayvan sahiplerinden,internet sitelerinden bilgi edinmeniz en doğru hayvanı seçmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Unutmamalısınız ki sahiplendiğiniz hayvan problem yaşadığınızda ya da sıkıldığınızda atabileceğiniz bir mal değildir.

Sizin yaşam tarzınıza uyum sağlayabilecek, isteklerinizi karşılayabilecek bir ırk seçtiğinizde şüphesiz ki  kısa sürede aileniz yeni bir bireyi olacaktır. Kedi beslemek diğer hayvan türlerine göre kısmen daha kolaydır. Özel bir eğitim gerektirmezler, 2-3 haftalıktan itibaren içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmayı öğrenirler, dışarı çıkarılmaya ihtiyaç duymazlar. Rahat girip çıkabilecekleri bir kum kabı(açık ya da kapalı) ve kediniz için sağlıklı , sizin için koku yapmayan  bir kedi kumu (kristal ya da akkum) çözüm için yeterli olacaktır. Çok fazla ilgiye ihtiyaçları yoktur, doğaları gereği özgürlüklerine daha düşkündürler. Özellikle evde az vakit geçiren , çalışan insanlar için; akşam eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayan dostlardır.

Kedinizi sahiplendiğinizde ya da ertesi  gün onu bir veteriner hekime göstermenizi tavsiye ederim.Veteriner hekiminiz , genel bir sağlık muayenesinden sonra  size kedinizin durumu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi  için gerekli bilgileri verecektir.

Veteriner hekimler olarak kedilerin en aşağı 30 ile 35 gün anne sütü almasını isteriz. Anne sütünü yeterince alan hayvanlar hastalıklara karşı daha dirençlidirler.Unutulmamalıdır ki aldığımız yavru kedimiz bir bebekten farksızdır.Hastalılara karşı açık ve korumasızdır. Özellikle viral hastalıklar ne yazık ki  ölümcül  olmaktadır. Sahiplendikten sonra 10 gün içinde viral hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bundan ötürü kedinizin , veteriner hekiminizin size hazırladığı plan doğrultusunda aşılarına en kısa sürede başlamanız önemlidir.

En iyi kedi maması markaları hangisidir?

Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için yavru dönemindeki beslenmesi de aşıları kadar önemlidir. Bir yaşına ulaşana kadar ,  veteriner hekiminizin sizin için seçtiği süper premium( Hill’s, Proplan , Royal Canin, Eukanuba ) yavru mamalarından birini tercih etmeniz vücut kondisyonunu en üst seviyeye taşıyacaktır. Böylece fiziksel olarak daha güzel bir kediniz olurken , ciddi sağlık problemleri ile de ancak ileri yaşlarda karşılaşacaksınız. Unutulmamalıdır ki kötü bir beslenme erken dönemde böbrek , karaciğer , kalp problemlerini de birlikte getirecektir.

Tüy dökmesine iyi gelen kedi mamaları hangisidir?

Kedinizin size yaratacağı en büyük problemse tüy dökmesi olacaktır. Süper premium bir kuru mama ve düzenli fırçalama ile bu kabusunda önüne geçebilirsiniz. Özellikle uzun tüylü bir kedi seçmiş iseniz, onu her gün taramanız gerekecektir. Fuminatör taraklar size daha seyrek bir tarama sıklığı imkanı verecektir. Hipoalerjik kedi mamaları son yıllarda popüler kedi maması çeşidi olmuştur. Tüy dökme problemi olan kedilerde beslenme ve alerji sorunları düşünülerek kaliteli hipoalerjik mamaları tercih edebilirsiniz.

Yaş mama mı, kuru mama mı daha iyi ?

Aslında her ikisi arasında çok fark olmasada öne çıkan özellikleri vardır. Kedi konserveleri kedilerde su alımını arttırırken, lezzetini suyunda barındırdığından kediler için favoridir. Fakat sürekli yaş mama ile beslenen kedilerde ağız ve diş sağlığının bozulacağı unutulmamalıdır. Dişlerin sağlıklı olması için kuru mama tercih edilmelidir. Yaş mamaanlık servis edilen mama yapısında olduğundan mama kabında uzun süre bekletilmesi kedinizin sağlığına zarar verebilir. Oysa kuru mama mama kabında bozulmadan günlerce kalabilmektedir.

Kedimin maması bitti ne verebilirim?

Hemen hemen bu soru ile yaşamınız boyunca birkaç kez karşılaşırsınız. Kedi mamasına alışık aileler diğer gıdalardan kedilerini uzak tuttukları için mamanın bitmesi ile bir anda bocalama yaşar. İşte böyle bir durumda öğünü kurtarmak için vereceğiniz gıdalar yumurta, balık, tavuk eti, gibi proıtein kaynaklarını kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bu verilenler sadece eve kuru mama gelene kadar geçici tercih olmalıdır.

Kediye bir günde ne kadar mama verilmeli?

Kedilerin günlük mama tüketimini etkileyen bir çok neden vardır. Bunların başında aktivite, yaş, fizyolojik durum gelir. Aynı zamanda kullandığınız kuru yada konserve mamanın içerik kaliteside oldukça önemlidir. Genel olarak yetişkin ve evde yaşayan bir kedi düşünüldüğünde uzmanlar kaliteli bir içeriği sahip mamadan günlük kilo başına 10-20 gr önermektedir.

Kediye her gün kuru mama vermek doğru mu?

Mama endüstrisinin hayatımızı kolaylaştırdığı gerçektir ama unutmayınki endüstriyel kuru mamalar kedilerin tam ve dengeli beslenmesi için formüle edilmiştir. Tek başına bir ömür kedinizi kuru kedi mamasıyla besleyebilirsiniz. Bu onun sağlığı için herhangi bir sorun teşkil etmez Fakat çoğumuz bunu kabullenmeyerek konserveler, yumuşak ödüller, yada ev lezzetlerinden kedimize veririz. Bu tamamen onu mutlu etmek için yapılan bir uygulamadır. Kedinizin tüm ihtiyacını sadece kuru kedi maması ile karşılayabilirsiniz.

 

Kediler temizliklerine düşkün hayvanlardır.Yalayarak vücutlarını temizlerler, yıkanmaları gerektirmez ki çoğunlukla suyu sevmezler. Ancak İran gibi basık yüzlü ırklar düzenli bir yüz temizliğine ihtiyaç duyarlar. Göz yaşı akıntılarının akış yolu üzerinde siyah lekeler oluşturmaması için günlük göz temizleme solüsyonlarıyla temizlenmesi  gereklidir.

Kedinize verebileceğiniz en güzel hediye ise , bir battaniye ya da kedi yatağı ile uyuyabileceği bir yuva hazırlamak olacaktır. Gömülerek ya da bir şeylerin altına girerek uyumayı severler.

Etiketler: kuru mama
Ekim 02, 2018
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR