• Mayıs 25, 2019 Kuşlar Hakkında

    Muhabbet kuşu, kuş türleri arasında en çok beslenen evcil hayvanlardan biridir. Özellikle ülkemizde muhabbet kuşu beslemek oldukça popülerdir. Şimdi size muhabbet kuşlarının yuvasının, kafesinin, yıkanmasının ve beslenmenin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

  muhabbet kuşu, muhabbet kuşu kafesi, muhabbet kuşu ne yer,
 • Mayıs 24, 2019 Kedi Irkları

    Şüphesiz kediler, ülkemizde en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biridir ve kediler her zaman asil, sofistike görünür. Her kedinin kendine has karakteri, yürüyüş şekilleri ve dış görünüşü vardır. Bazı kediler diğer kedilere göre daha uzun tüylüdür ve bazı insanlar da uzun tüylü kedileri daha çekici bulurlar. Bu yazımızda size uzun tüylü olan 5 kedi türünden bahsedeceğiz.

  uzun tüylü kedi, ragdoll kedisi, ankara kedisi, iran kedisi, Maine Coon kedisi, Bali kedisi,
 • Mayıs 22, 2019 Köpek Irkları

    Doberman köpekler zarif görünümlü, adaleli ve çok güçlü köpeklerdir. Derin göğsü, kısa bir sırtı ve zarif bir boynu vardır. Kısa olan tüyleri sert, mavimsi gri, kızıl veya açık kahverengi renklerinde olabilse de, en çok bilinen ve temel olarak siyah ya da siyah ve pas rengidir. Doberman köpeklerinin tüyleri kısa, sık ve serttir. Derileri vücudunu sıkı sarar. Dobermanların dişleri de oldukça kuvvetlidir ve makas ısırışı ile kapanır. Bu güçlü köpek ırkının gözleri canlı, zeki ifadeli ve koyu renklidir. Son zamanlarda da birçok yavru köpek dobermanlar doğal haline bırakılmaya başlanmıştır. Dobermanlar doğal bırakıldığında, kulakları aynı av köpeklerinde olduğu gibi sarkık şekilde durmaktadır.

  doberman köpek, doberman köpek özellikleri, doberman eğitimi
 • Mayıs 22, 2019 Kediler Hakkında

    Kediler bizlerin stresimizi alan ve can yoldaşı olan dostlarımızdır. Bizlere yoldaşlık yapan minik dostlarımıza, ev içerisinde acaba onları beslemenin dışında yapmamız gerekenler nelerdir? Kedilerin kusma sebepleri nedir? Kusma kedileri strese sokar mı? Acaba bağırsaklarının tıkanmasının önüne geçer miyiz? İşte tüm bu soruların cevabı Kedi maltı nedir? Ne işe yarar makalemizde.

  kedi maltı, kedi malt pastası, tüy yumağı
 • Mayıs 19, 2019 Diğer Evcil Hayvanlar

    Guinea Pig’ler hamster ile karıştırılan, kemirgen ailesinden gelen bir türdür. Kemirgen ailesinin bir türü olmasını rağmen kemirme huyu olmayan Guinea Pig’ler tavşana benzerliği ile dikkat çekmektedir. Oldukça ürkek ve utangaçtırlar. Ülkemizde bu sevimli tür çok beslenmiyor olsa da Birleşik Krallık, Avustralya ve Amerika’da son derece popüler olan bir evcil hayvandır Guinea Pig’ler. Halk arasında Guinea Pig’ler, Ginepig, kobay, kürklü, cavia ve hatta hint domuzu olarak da bilinir. Kökenleri 10.000 yıl öncesine dayanır. Orta ve Güney Amerika’da bugün olduğu gibi sadece etleri için, başka hayvanlara yem olsun diye besleniyordu. İspanyolların Güney Amerika’nın keşfinden sonra Avrupa’ya taşınarak bir çok ülkede, Guinea Pig’ler popüler bir evcil hayvan olmaya başlamıştır.

  guinea pig, ginepig, guinea pig ne yer,
 • Mayıs 18, 2019 Köpekler Hakkında

    Köpekleri iyi ve sağlıklı besleyebilmek için öncelikle onların sindirim ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmamız lazım. Çok eski dönemlerde, köpekler avcılık yaparken sindirim sistemleri etçil olmaya yönelikti. Günümüzde evcilleşmeyle beraber köpeklerin yeme alışkanlıkları da değişti. Sadece insanların hayatlarına değil, yemeklerine de ortak olmaya başladılar. Bunun sonucunda köpeklerin beslenme alışkanlıkları değişti ve artık yarı etçil denebilecek sindirim sistemlerine geçtiler. Köpeklerin tüm beslenme değerlerine buna göre ayarlanmaya başlandı.

  köpek maması, köpek mamaları, row diet, köpekleri çiğ besleme,
 • Mayıs 17, 2019 Kuşlar Hakkında

    Hemen hemen her kuş kafesinin bir köşesinde asılı yada takılı gördüğümüz ve gaga taşı olarak adlandırdığımız ürünlerin önemini biliyor muyuz? Gaga taşı sadece gagaya mı faydalı? Hangi dönemlerde gaga taşı daha önem arz eder? Her gaga taşı faydalı mı? İşte bu soruların cevabı makalemizde.

  gaga taşı, kuş gaga taşı, gaga taşı nedir, gaga taşı içindekiler
 • Mayıs 16, 2019 Kedi Irkları

    Ankara kedisi, evde beslemek için en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. Ankara kedisi tüylerinin güzelliği ve uzunluğu ile dikkat çekmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere Ankara ve çevresinde görülen, ortaya çıkan kedi cinsidir. Ankara kedisi, Avrupa’da “Angora Kedisi” olarak bilinir, uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. Saf Türk kedisi olan Ankara kedisi zaman zaman İran kedisi ile karıştırılır.

  ankara kedisi, angora kedisi,
 •   Petburada olarak İstanbul Üniversite Hayvan Hakları Kulübü’yle mama dağıttık. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirdiğimiz mama bağışı etkinliğine İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin ilgisi büyüktü.

  mama bağışı
 •   Köpekler boyut olarak 5 ana kategoriye ayrılırlar; tiny (en küçük), küçük, orta, büyük, maxi (en büyük). Tiny köpekler süs köpekleri olarak da bilinirler. Küçük köpekler diğer köpeklere göre fazla havlasalar da, daha az egzersize ihtiyaç duydukları için süs köpekleri apartmanlarda beslemeye uygun köpek cinslerindendir.

  süs köpekleri, pug, pomeranian, pekingese, yorkshire terrier, chihuahua,
 • Mayıs 11, 2019 Kedi Irkları

    Yüzyıllar boyunca siyah kedilerin hep kötü şans getirdiğine inanıldı. Bu batıl inanç siyah kedilere Orta Çağ’da cadı denilmesiyle başlamıştır. Öyle ki bazı kültürlerde insanlar cadıların kendilerini kara kedilere dönüştürebildiklerine inanıyorlarmış. Siyah kedilerin ırkı bombay ırkı olarak geçer. Bombay ırkı kediler, ilk olarak 1976 yılında bir kedi ırkı olarak kabul edilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Bu kedi ırkı, American Shortair kedi ırkı ile Siyam kedi ırkını atası olarak kabul edilen Burmese kedi ırkının karışımı olarak ortaya çıkmıştır. Kara kediler çekici parlak tüyleriyle Melanistik Afrika leoparına benzetilerek bu adla da anılmaktadır. Bu kedi ırkının diğer kedilerden ayırıcı bir diğer özelliği de gözlerinin parlaklığıdır.

  kara kedi, siyah kedi, bombay kedisi