• Mayıs 10, 2021 Köpekler Hakkında

  Birçoğumuzun arkadaşı olarak bilinen köpekler de tıp ki insanlar gibi bir takım duygulara sahiptirler. Hoşlandıkları ya da hoşlanmadıkları davranışlar vardır. Köpekler nelerden hoşlanır sorusu aslında çok fazla şekilde cevaplanabilir. Köpeklerin hoşlandıkları şeyler köpeklerin cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden köpeğinizi iyi tanımak ve nelerden hoşlandığını bilerek hareket etmek hem sizin için hem de köpeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

  köpekler
 • Kedi piresi gibi dış parazitler birçok hastalık yayar, ancak endişelenmeyin! Kedinizi pirelerden korumak kolaydır. Bu yazımızda, evcil hayvanınızı kedi piresine karşı korumanın değişik yollarından bahsedeceğiz.

  kedilerde pire
 • “Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?” kararını sizin vermeniz gerekiyor. Avantaj ve dezavantajları düşünün. Evcil hayvanınız için neyin en iyi olduğuna karar verin, çünkü sizin göreviniz onların iyiliğini sağlamaktır. “Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım” sorusunun cevabı nedir? Size, bu yazımızda köpeğinizi kısırlaştırmanın avantajları ve dezavantajları nedir, bunlardan bahsedeceğiz.

  Köpek kısırlaştırma
 • Matatabi bitkisinin yaprakları ve dalları son zamanlarda kedi oyuncaklarıyla birlikte anılmaya başladı. İsmini pek duymadığımız matatabi Çin'in dağlık bölgelerinde yetişen ve asmaya benzeyen kivigillerden bir bitkidir. Bu bitkinin yapraklarında ve dallarında bulunan aromatik maddeler, kedilerde öforik tepki uyandırmaktadır.

  kedi oyuncakları
 • Mart 02, 2021 Köpek Irkları

    Terrier çoğu insanın bildiği gibi bol tüylü, ufak tefek, sevimli bir köpek değildir. Tam aksine birçok sayıda farklı cinsiyle dünyadaki en kalabalık köpek ırklarından biridir. Dünyanın farklı bölgelerinde çeşit çeşit Terrier ırkları bulunmaktadır. Terrier cinsi köpekler hem Türkiye de hem de Dünya da oldukça popüler bir köpek ırklarındandır. Terrier köpek cinslerini diğer ırklardan farklı kılan etmenlerden biri de farklı ülkelerde bulunan Terrier ırklarının arasındaki farklardır. Terrier türleri arasında hem karakter olarak hem de görünüş olarak ciddi derecede farklar bulunmaktadır.

  terrier cinsleri
 • Şubat 27, 2021 Kediler Hakkında

    Birçok kedi sahibi zaman zaman kedim horluyor diye endişe içine girebilir. Bunun yanında kediler horlar mı gibi sorular da kedi sahiplerinin kafalarını kurcalamaya başlar ve bu konuda tedirgin olurlar. Kedilerin uyku döngüsü de tıpkı insanlar gibidir. Kediler uykudayken REM uyku evresine girerler ve bu evrede sıçrama ya da koşma gibi hareketler gözlemlenebilir. Ayrıca yüz kaslarının da oynadığı gözlemlenebilir. Fakat bu evrenin aksine kedilerin horlaması gibi noktaların gözlemlendiği asıl uyku evresi daha farklıdır. REM olmayan uyku evresi olarak adlandırılan bu kısımda kedi horlaması gibi olaylara tanıklık edip duymak daha yüksek ihtimallidir. Kısacası kediler rüya gördüğünden, derin uykuya daldıklarından ve horlayabildiklerinden biz insanlara büyük bir oranda benzerler. Kedilerin horlamasının ne kadar normal olduğu hakkında endişe duyulabilir. Herhangi bir kedinin her uyuduğunda horlaması gibi durumlarda endişelenecek ya da korkulacak hiçbir şey yoktur. Bunun yanı sıra herhangi bir tuhaf davranış ya da hastalık belirtisi gözlemlenemiyorsa da kedi horlaması gayet normaldir. Böyle durumlarda kedi horlaması ile ilgili olarak tıbbi bir endişe duymaya gerek yoktur.

  kedi horlaması
 • Şubat 23, 2021 Köpekler Hakkında

    En zeki köpek cinsleri insanları gerek zekaları ile gerek davranışları ve verdikleri tepkiler ile son derece şaşırtır. Neredeyse ortalama yaşlarda bir çocuk zekasına sahip olan en zeki köpek ırkları alman kurdu, golden retriever ve doberman pinscher olarak sıralanabilir. Öncelikle alman kurtlarından bahsetmek gerekirse isimlerinden de anlaşılabileceği üzere Almanya kökenli bir cinstir. En zeki köpek cinsleri arasında tanınan alman kurtları bazı zamanlarda alman çoban köpeği olarak da bilinir.

  en zeki köpek ırkları, en akıllı köpek ırkları,
 • Şubat 19, 2021 Kediler Hakkında

    Bir kediye ev sahipliği yapılmak istendiğinde yapılabilecek en doğru davranış bir barınaktan sahiplenmektir. Birçok farklı yaştan ve cinsten kediler barınaklarda çaresizce beklerler. Yeterince sevgi ve şefkatten uzak olan barınak kedileri sahiplenilmeye ve güzel bir ortamda yetiştirilmeye muhtaçtır. Bu yüzden kedi sahiplenmeyi düşünen herkes tercihlerini satın almak yerine barınaklardan sahiplenmelidirler ki onlara ihtiyaç duydukları gerçek sevgiyi verebilsinler. Yapılması gereken şey de bir barınağa gidilip kişiye en yakın hissettiren kediyi bulmaktır. Tüm bunların sonucunda ise yalnızca sahiplenilen kedi veya kediler değil sahiplenen kişilerde çok daha mutlu ve huzurlu bir hayat yaşarlar. Sahiplenilen kedilere gösterilen şefkat sonucunda ise sahiplerine karşı duydukları minnet kat ve kat artacaktır. Bu minnetin sonucunda ise sahiplerine gösterdikleri sevginin çok daha fazlasını göstermeye çalışacaklardır. Son olarak ise barınaktan kedi sahiplenmek birçok insanı da teşvik edeceğinden binlerce kedi ve yavrularının tüm kötü koşullardan kurtulup sevgi içinde büyümesini sağlar.

  barınaktan kedi sahiplenme
 • Şubat 16, 2021 Kediler Hakkında

    Dünyaya gelen her bir kedi uygun koşullara eriştiğinde içgüdüsel olarak çiftleşmek ister. Ancak kedi çiftleşmesi dişi ve erkek kedilerde farklı belirtiler gösterir. Ayrıca erkek kedilerde ve dişi kedilerde gözlemlenen belirtiler birbirlerinden farklıdır. Cinsel olgunluğa erişen her bir kedi çiftleşme için hazır duruma gelir denilebilir. Böyle durumlarda ise her an çiftleşme isteklerini gerçekleştirebilirler. Kedi çiftleşmesi yıl içinde birden fazla kez gerçekleşebilir. Kedilerin yalnızca karakterlerine ve cinsiyetine değil yaşlarına göre de değişkenlik gösterir. Ayrıca her kedinin kendine özgü bir yapısı olduğundan sahip oldukları yapı özellikleri onların çiftleşmesine kadar etki gösterir. Bazı kediler çiftleşme döneminde sürekli bağırırken bazıları da hiç yapmadıkları farklı hareketleriyle gözlemlenir. Kedi çiftleşmesi genel olarak sürtünme ve zıplama gibi hareketlerle başlar denilebilir. Kedilerde bu gibi davranışların gözlemlenmesi durumunda da çiftleşme dönemine girdikleri anlaşılabilir. Kediler genellikle altıncı ya da sekizinci aylarında kedi çiftleşmesi dönemine girerler. Bu durum da her kedide farklılık gösterebilir. Kedi çiftleşmesi için kesin bir kural bulunmamakla birlikte veterinerler özellikle de dişi kedilerin çiftleşmek için en az 1 yaşını doldurması gerektiğini söylerler. Kedi sahipleri de bu gibi konularda gereken dikkati ve özeni göstermelidir.

  Kedi Çiftleşmesi
 • Şubat 12, 2021 Köpekler Hakkında

    Bir evcil hayvan sahiplenmek istenildiğinde onların hem sağlığına hem de bakımına özenle dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Ancak her ırk farklı bakıma ve özene ihtiyaç duyar. Bu yüzden de her ırk köpek için aynı bakımı uygulayıp aynı özeni göstermek doğru değildir. Bu konu ile ilgili olarak küçük ırk köpeklerden bahsedilebilir çünkü küçük ırk köpekler diğer cins köpeklere kıyasla daha farklı bir özene ve bakıma ihtiyaç duyarlar.

  küçük ırk köpekler,
 • Şubat 10, 2021 Köpekler Hakkında

    Köpekler de tıpkı insanlar gibi duygularını tepki vererek gösterirler. Bunlardan biri de mutluluk duydukları anlarda verdikleri tepkilerdir. Köpekler yaptıkları bu tepkilerle duygularını belli etmeye çalışırlar. Bunun için ise vücutlarının belli yerlerini kullanırlar örneğin kuyruk sallamak gibi. Köpeklerin mutlu olduğunu anlamak oldukça basittir. Sadece biraz daha dikkatli gözlem yapmak yeterli olacaktır.

  köpeklerde mutluluk,