Pemfigus Foliaceus

Köpekler Hakkında, Kediler Hakkında

Köpekler ve Kedilerde Pemfigus Foliaceus

Pemfigus foliaceus (Otoimmun deri hastalğı), köpek ve kedilerde en sık görülen otoimmün deri hastalıklarından biridir. Hastalığın görülmesinde cinsiyet veya ırk tercihi yoktur, ancak Akitalar ve Chow Chowlar ve diğer bazı köpek ırklarında diğerlerine nazaran daha sık görülmektedir. Belirgin bir yaş dağılımı yoktur; bununla birlikte, orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde daha yaygın olarak görülme eğilimindedir ve bazı vakalar yavru köpeklerde bildirilmiştir. Çoğu vaka, doğası gereği idiyopatiktir, ancak köpeklerde cins yatkınlığı göz önüne alındığında, genetik bir bağlantı muhtemeldir. 

Pemfigus Foliaseusun Nedenleri
UV ışığı tetikleyici bir faktör olabilir ve halihazırda Pemfigus Foliaceus tanısı almış hastalarda güneş ışınlarına maruz kalma, hastalığı şiddetlendirmektedir. Hem sistemik hem de lokal ilaç kullanımından sonra görülebilmektedir. Bu nedenle sebepleri arasına kimyasal nedenleri de eklemek doğru olacaktır. Deneyimlerimize göre en büyük iki suçlu sefalosporinlerin yanı sıra sülfat bazlı antibiyotiklerdir. Kısaca; belirli ırklarda kalıtsal yatkınlık, viral enfeksiyonlar, ilaçların yan etkisi, güneş ışığına aşırı maruz kalma, uzun süreli cilt hastalıkları diyebiliriz.

İkincil enfeksiyonlar pemfigus foliaseusun daha da kötüleşmesine ve böylece bir kısır döngünün ortaya çıkmasına neden olur.

Pemfigus Foliaseusun Belirtileri
Deride pullanma, kabuklanma, kızarıklık ve kaşıntı, deride sıvı dolu kistler, deride çatlama-yarılma, ayak tabanında çatlama, deride şişlikler, deride kalınlaşma, kıl dökülmeleri, büyümüş ya da şişmiş lenf düğümleri, ateş, depresyon, topallama, kaşıntı ve ağrı

Pemfigus Foliaceus için patognomonik olmamakla birlikte sitolojide akantolitik hücreler görülmesi şüphe uyandırmalıdır. Akantolitik hücreler ve lökositler (esas olarak nötrofiller ve bazen eozinofiller), stratum corneum'un altında veya içinde yüzeysel püstüller oluşturmak üzere birikirler. Pemfigus Foliaceus ile not edilen yaygın lezyonlar püstüller, papüller, birleşen kabuklar, eroziv dermatit ve alopesidir. Patilerde sıklıkla görülür ve pedlerde hiperkeratoz, yapışık kabuklar veya çatlaklar ve burun etkilenebilir.
 
Başlangıç, altta yatan nedene bağlı olarak hızlı olabilir, ancak sinsi de olabilir, özellikle lezyonların büyüyüp küçülmesinin alışılmadık bir durum olmadığı kedilerde... Yüz, baş ve kulaklardaki lezyonlar genellikle oldukça dikkat çekicidir. Genellikle otitis eksterna ile birlikte proliferatif kabuklar geliştirir, ancak her zaman yoktur. Lezyonlar ve burun köprüsü boyunca uzanan lezyonlar, köpeklerde ve kedilerde Pemfigus Foliaceus için yaygın olarak görülen bölgelerdir ve bazen etkilenen tek alanlar olabilir. Tırnak yatakları, içbükey kulak kepçesi ve meme uçlarını çevreleyen alan kedide yaygın yerlerdir. Pemfigus Foliaceus, özellikle eş zamanlı sekonder enfeksiyonlar varsa kaşıntılı olabilir. Mukozal ve mukokutanöz lezyonlar daha az yaygın veya nadirdir. Daha ciddi şekilde etkilenen hastalar genellikle uyuşukluk, lenfadenopati, pireksi ve anoreksi ile kendini gösterir.

 
Pemfigus Foliaseusun Teşhisi
Sitolojide akantolitik hücreler (ideal olarak bozulmamış bir püstülden) ve ayrıca bakteri veya enfeksiyöz organizmaların yokluğu şüphe uyandırmalıdır. Sadece kabuklar varsa, üstteki kabuğun çıkarılması ve kabuğun altındaki aktif alan üzerinde doğrudan bir baskı yapılması faydalıdır. Pemfigus Foliaceus'den şüphelenildiğinde, anormal hücreleri mikroskopta aramak en doğru yöntemdir. Endişe duyulan alanlar gözlemlendikten sonra, daha yüksek büyütme kullanılabilir, ayrıca bakterilerin varlığını belirlemeye yardımcı olması için yağa daldırmanın kullanılması da önemlidir. Biyopsi ile doğrulama nispeten basittir (ideal olarak bir dermatopatoloğa gönderilmelidir).

Pemfigus Foliaseusun Tedavisi
İdeal olarak, dermatohistopatoloji pemfigus foliaceus (Pemfigus Foliaceus) ile uyumlu olmadıkça tedaviye başlanmaz. Hasta ciddi şekilde etkilenmediği sürece tedaviye başlamadan önce sonuçları beklemek en iyisidir. Biyopsi öncesi immün baskılayıcı ilaçlar histolojik yorumlamayı zorlaştırabilir ve bazen kesin tanıya ulaşılamaz. Belirli bir ilaca (topikal veya oral) karşı potansiyel bir advers reaksiyon varsa, rahatsız edici ilaç kesilmelidir. Tetikleyici ilacın tekrar uygulanmaması önerilir. İlaç reaksiyonları tek seferlik bir olay olabilir ve bir daha asla meydana gelmeyebilir, ancak bazen bunun tersi de geçerlidir. 
Sitolojide bakteri veya maya gözlemlenirse, Pemfigus Foliaceus'nin enfeksiyon tarafından tetiklenmesi durumunda ideal olarak biyopsiden önce altta yatan enfeksiyonun tedavi edilmesi son derece önemlidir. Pemfigus Foliaceus muhtemelen bir antibiyotiğe karşı bir ilaç reaksiyonu ile ilişkiliyse, doğru alternatif antibiyotiğin seçildiğinden emin olmak için bakteri hala mevcutsa bir kültür yapılmalıdır. Tipik olarak, tüm Pemfigus Foliaceus vakalarının, hastalık sürecinin başlarında bir çeşit bağışıklık baskılayıcı ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Tedavinin süresi, hastalığa neden olan nedenin belirlenip belirlenemeyeceğine bağlıdır. Olası bir ilacın sonucu Pemfigus Foliaceus olan hastalar için tedavi süresi, Pemfigus Foliaceus'nin ilaca mı yoksa ilaca mı bağlı olduğuna bağlıdır. Bu tip devam etme eğilimindedir ve tetikleyici ilaç kesildikten sonra bile tedavi gerektirir.

Cilt desteği için uygun dengeli beslenme önemlidir; dermatolojik terapötik diyetler iyi seçimlerdir. Esansiyel yağ asidi takviyelerinin eklenmesi de faydalı olabilir. İlk tedavi, deneyime ve ilaç seçeneklerine aşinalığa bağlı olarak değişir. Hastanın lezyonları şiddetli olmadığında, doksisiklin ve niasinamid (niasin ile karıştırılmamalıdır) makul ilk seçeneklerdir). Prednizolon kedilerde prednizolona tercih edilir. Yanıt zayıfsa, dozun artırılması gerekebilir veya farklı tipte bir glukokortikoid endike olabilir. Bazı durumlarda tek başına glukokortikoidler yeterlidir. Azatiyoprin, toksisiteye (şiddetli miyelosupresyon) karşı çok duyarlı olduklarından kedilerde uygulanmamalıdır. 

Herhangi bir Pemfigus Foliaceus hastasının tedavisindeki amaç, kronik steroid kullanımının yan etkilerinden kaçınmak amacıyla klinik iyileşme kaydedildikten sonra glukokortikoidin kademeli olarak azaltılmasına başlamaktır. Başlangıç tablosu çok şiddetli olan hastalarda ilaçlar daha yavaş azaltılarak azaltılmalıdır. Son olarak, glukokortikoid sıklığı günaşırı tedaviye düşürülür veya ideal olarak tamamen kesilir. Uzun süreli immünomodülatör tedavi alan herhangi bir hastada, kullanılan ilaca, hastanın yaşına ve altta yatan koşullara bağlı olarak en az 6-12 ayda bir hematoloji ve serum biyokimyasının izlenmesi önerilir. Temel kan çalışmasını elde etmek ve enfeksiyonları her zaman izlemek de yararlıdır. Tekrar nüks etme olasılığı yüksektir.
 

kedi kumu

İlginizi Çekebilecek Yazı Başlıkları

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma Deri Hastalığı

Histopatolojisinde bakteri gözlenmeyen, antibiyotik tedavisine yanıt olarak oluşan bileşenlerin sebep olduğu düşünülen dermatit çeşididir. Kabuklu eritremli kabartılar olarak meydana gelir. Her yaşta köpekte görülebilir. Mukokutanöz piyodermalar köpeklerde nadir rastlanan hastalıklardır. Genel olarak dudaklar ve dudak çevresini etkilese de, lezyonlara göz kapaklarında, vulvada, prepüste ya da anüste de görülebilir. Sebebi tartışmalıdır, bazı araştırmacılar antibakteriyel tedaviye yanıt olarak oluşan bakteriyel bileşenlerden şüpheleniliyor.

Yazının Devamı >>

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu

Kediler de tıpkı biz insanlar gibi bir takım hastalıklara yakanabilmektedirler. Bu hastalıklar zaman zaman benzerlik gösterse de zaman zaman farklı türde bir hastalık olarak görülebilir. Çünkü insanlarla kedilerin genleri birbirinden farklılık gösterir. Biz de bu yazımızda Ehlers-Danlos sendromu adı verilen kedilerde kırılgan deri sendromunu ele alacağız.

Yazının Devamı >>

Kedilerde Cilt ve Deri Hastalıkları

Kedilerde pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardan biridir. Bu sorunlar genellikle bağışıklık sistemini etkiler. Yalama ve o bölgeyi çiğneme tüy dökülmesine neden olur. Kedilerde cilt hastalıkları oldukça önemlidir ve ihmal edilmemesi gerekir. Aksi halde başka sorunlara da neden olur.

Yazının Devamı >>

Kedi ve Köpeklerde 10 Hastalık Belirtisi

Her kedi ya da köpek besleyenlerin endişelerinden biridir hastalık. Acaba kedinizin yada köpeğinizin hasta olduğunu nasıl anlarsınız? Hastalık belirtileri hakkında kısa bilgiler bulacağınız bu makalemizde; her belirtinin de hastalık olmadığını göreceksiniz. Kusma, ishal, ateş kadar önemli en sık görülen 10 hastalık belirtisini tarif edeceğimiz bu yazımızın size fikir vereceği kanaatindeyiz.

Yazının Devamı >>

Etiketler: Köpekler Hakkında, Kediler Hakkında
Mayıs 10, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR