Chihuahua

şivava

Chihuahua

  Chihuahua mini ırk köpek cinslerinden bir tanesidir. Ülkemizde de her geçen gün chihuahua besleyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Bu mini ırk köpeğin yazılışını daha önce görmemiş olmanız aslında okunuşunu bilmediğinizden kaynaklanıyor olabilir. Türkçe okunuşu şivava olan bu köpeklerden hem fiziksel hem de ruhsal anlamda öğreneceğiniz çok şey var. Gelin bunlara bir göz atalım.

  

  İlginizi çekebilir: Küçük Irk Köpek Oyuncakları 


Chihuahua’ların Kökeni


  Şivavaların nereden geldiği henüz tam olarak bilinmese de, bütün işaretler Meksika’yı göstermektedir. Söylentilere göre yüzlerde yıl önce Meksikadaki Kızılderililer tarafından yetiştirilmiş olan köpek ırkı olan Techichi’lerin ataları olduğu tahmin edilmektedir. Hatta Meksika’da Chihuahua adında bir eyalet ve bir de şehir bulunmaktadır.

 


Chihuahua’ların Karakter Özellikleri


  Bu minik ırk köpeklerin en iyi bilinen özellikleri boyutlarıdır. Chihuahua’lar küçük köpeklerdir ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Ayrıca şivavaların bacakları güçlü olduğu kadar da incedir. Kafa yapıları yuvarlak olmakla birlikte vücutlarına oranla bazen büyük gözükebilirler.

 


Chihuahua Köpeklerin Fiziksel Özellikleri ve Yaşam Süresi


  Bu köpeklerin neredeyse tüm renkleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse beyaz, koyu kahverengi, altın rengi…

  Şivava köpeklerin sadece uzun değil aynı zamanda kısa tüylü olmak üzere iki türü vardır. Ağırlıkları 500 gram ile 3 kg arasında değişebilmektedir.

  Sağlıklı bir chihuahua köpeklerin yaşam süresi ortalama olarak 16 yıldır.

  

 İlginizi çekebilir: Küçük Irk Köpek Mamaları

 

 

Chihuahua Köpeklerin Kişilikleri


  Bazı insanlar şivava köpeklerin sinirli köpekler olduklarını düşünmektedir. Fakat bu düşünce gerçeklikten oldukça uzak bir düşüncedir. İyi eğitim verilmiş ve düzgün yetiştirilmiş bir Chihuahua köpeği sosyal ve sevgi dolu bir köpek olabilir.


  Şivava köpeklerin kişilikleri birlikte yaşadığı insanlara, yani ailesine ve çevresine göre değişiklik gösterir. Chihuahua’lar sevgi dolu hayvanlardır, fakat inatçı yapıları ve yaptıklarının yanlarına kar kalmamasıyla ün salmışlardır. Bunların yanı sıra gözlem yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Sevmedikleri bir şey olursa ortamdan hemen uzaklaşırlar. Şivava köpeklerinin kişiliği hakkında son olarak ve en önemli olarak bahsedebileceğimiz bir diğer özellik ise, başka bir şivava köpek ile birlikte olmaya bayıldıklarıdır.

 


Chihuahua Bakımı


  Chihuahua köpek bakımı ile ilgili söylenti olarak dolaşan çok fazla kirli bilgi bulunmaktadır. Bunların hiç birisine araştırma yapmadan inanmamanızı öneririz. Chihuahua’ların sıradan bir köpeğe oranla ihtiyaç duyduğu bakım ne daha fazladır, ne de daha özel bir bakıma ihtiyaç vardır. Onlar da diğer köpekler gibi koşmayı, oynamayı ve açık havada gezmeyi severler. Bunların yanı sıra Şivava köpekler iç mekanlara da kolayca adapte olurlur. Yalnızca onları çok fazla şımartmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde biraz şımarık ve mızmız olabilirler.

  İlginizi çekebilir: Mini Köpek Irkları

  

 

Etiketler: şivava köpek, şivava, chihuahua,
Ekim 03, 2019
Listeye dön