Chihuahua

şivava

Chihuahua

 Chihuahua mini ırk köpek cinslerinden bir tanesidir. Ülkemizde de her geçen gün chihuahua besleyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Bu küçük köpek ırklarının adının yazılışını daha önce görmemiş olmanız aslında okunuşunu  bilmediğinizden kaynaklanıyor olabilir. Türkçe okunuşu şivava olan bu köpeklerden hem fiziksel hem de ruhsal anlamda öğreneceğiniz çok şey var. Gelin bunlara bir göz atalım;


Chihuahua’ların Kökeni 

Şivavaların nereden geldiği henüz tam olarak bilinmese de, bütün işaretler Meksika’yı göstermektedir. Söylentilere göre yüzlerde  yıl önce Meksikadaki Kızılderililer tarafından yetiştirilmiş olan köpek ırkı olan Techichi’lerin ataları olduğu tahmin edilmektedir. Hatta Meksika’da Chihuahua adında bir eyalet ve bir de şehir bulunmaktadır. Köpek ırkları arasında küçük yapıya sahip, çanta köpekleri olarak da tarifleyeceğimiz chihuahua köpekleri Meksikadan tüm dünyaya yayılmıştır.Chihuahua'ya benzeyen köpeklerin kalıntıları, 16. yüzyıldan önce Yucatan Yarımadası'ndaki Cholula'daki Piramitlerde bulundu. Sonunda Toltekleri fetheden Aztekler , Chihuahua'yı üst sınıfın kutsal bir simgesi olarak benimsediler . Köpeklerin dini törenlerde günahları telafi etmek ve ölülerin ruhları için rehber olarak kullanıldığı söylenir

İlginizi çekebilir: Küçük Irk Köpek Oyuncakları 


Chihuahua’ların Karakter Özellikleri

Bu minik ırk köpeklerin en iyi bilinen özellikleri boyutlarıdır. Chihuahua’lar küçük köpeklerdir ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Ayrıca şivavaların bacakları güçlü olduğu kadar da incedir. Kafa yapıları yuvarlak olmakla birlikte vücutlarına oranla bazen büyük gözükebilirler. 
 

Chihuahua Köpeklerin Fiziksel Özellikleri ve Yaşam Süresi

Dünyanın en küçük köpeği arasına giren Chihuahua egzersize ihtiyacı kısıtlı köpek ırklarındandır. Bu köpeklerin neredeyse tüm renkleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse beyaz, koyu kahverengi, altın rengi… Kısa tüylü yapıya sahip olan chihuahua, çok nadir olarak uzun tüylü olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şivava köpeklerin sadece uzun değil aynı zamanda kısa tüylü olmak üzere iki türü vardır. Ağırlıkları 500 gram ile 3 kg arasında değişebilmektedir.

Sağlıklı bir chihuahua köpeklerin yaşam süresi ortalama olarak 16 yıldır.

 

Chihuahua Köpeklerin Kişilikleri

Mizaç Sahiplerine çok bağlı hale gelebilirler ve yabancılara ve özellikle onlara alışkın değillerse çocukların yanında çekingen olabilirler . Chihuahualar, korktuklarında veya tehdit edildiklerinde ya da bölgesini  savunurken çok gergindirler ve hatta ısırmaya eğilimlidirler. Öncelikle bir refakatçi köpek olsa da, bazı sahipler Chihuahua'yı ziyaretçiler geldiğinde gürültülü olabilen bir ' bekçi köpeği' olarak adlandırır.  Birçok insan bu erken uyarı sisteminden hoşlanır. Bazı insanlar şivava köpeklerin sinirli köpekler olduklarını düşünmektedir. Fakat bu düşünce gerçeklikten oldukça uzak bir düşüncedir. İyi eğitim verilmiş ve düzgün yetiştirilmiş bir Chihuahua köpeği sosyal ve sevgi dolu bir köpek olabilir.

Şivava köpeklerin kişilikleri birlikte yaşadığı insanlara, yani ailesine ve çevresine göre değişiklik gösterir. Chihuahua’lar sevgi dolu hayvanlardır, fakat inatçı yapıları ve yaptıklarının yanlarına kar kalmamasıyla ün salmışlardır. Bunların yanı sıra gözlem yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Sevmedikleri bir şey olursa ortamdan hemen uzaklaşırlar. Şivava köpeklerinin kişiliği hakkında son olarak ve en önemli olarak bahsedebileceğimiz bir diğer özellik ise, başka bir şivava köpek ile birlikte olmaya bayıldıklarıdır.

 

Chihuahua Bakımı ve Beslenmesi

Chihuahua köpek bakımı ile ilgili söylenti olarak dolaşan çok fazla kirli bilgi bulunmaktadır. Bunların hiç birisine araştırma yapmadan inanmamanızı öneririz. Chihuahua’ların sıradan bir köpeğe oranla ihtiyaç duyduğu bakım ne daha fazladır, ne de daha özel bir bakıma ihtiyaç vardır. Onlar da diğer köpekler gibi koşmayı, oynamayı ve açık havada gezmeyi severler. Bunların yanı sıra Chihuahua köpekler iç mekanlara da kolayca adapte olurlur. Yalnızca onları çok fazla şımartmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde biraz şımarık ve mızmız olabilirler.

Chihuahua'nızı yaşına uygun ve tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan uygun bir kuru köpek maması ile beslemeniz çok önemlidir. Birinci sınıf mamalar , sağlık ve esenlik için dengeli seviyelerde protein, yağ ve karbonhidrat artı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.Chihuahua'lar diş hastalıkları geliştirmeye daha yatkın olduklarından, ağız bakım diyetiyle beslenmeleri tavsiye edilebilir. Onlar için özel üretilmiş Royal Canin Chihuahua Kuru Köpek Maması, diş yüzeyini parlatarak diş taşı oluşumunu azaltmaya yardımcı olan, bilimsel olarak tasarlanmış kuru mama şekli, boyutu ve dokusuna sahiptir.

 

 İlginizi çekebilir: Mini Köpek Irkları

 

   
Etiketler: şivava köpek, şivava, chihuahua,
Ekim 03, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR