Albino Muhabbet Kuşu

beyaz muhabbet kuşu, muhabbet kuşu, albino muhabbet

Albino Muhabbet Kuşu

  Albino muhabbet kuşları tıpkı diğer muhabbet kuşları gibi insanlarla iletişimi iyi olan, insanlarla aynı ortam bulunmaktan keyif alan türlerden biridir. İsminden de anlaşıldığı üzere renkleri beyaz ve beyaza yakın tonlarda olmaktadır. Albino muhabbet kuşunun göz rengi birbirinden farklılık göstermekle birlikte genelde kırmızı renktedir. Öyle ki bazı insanlar tarafından tavşan kuş çeşidi olarak adlandırılır.

Albino Kuşu

  Dünya genelinde bu kuş türünün %90’ı dişi Albino Muhabbet Kuşudur. Erkek Albino Muhabbet Kuşunun neden daha az olduğu tam olarak bilinmemektedir. Buna ek olarak bu kuş türlerinde cinsiyet ayrımı yapmak çok da kolay değildir. DNA testi ile cinsiyetlerini öğrenmek mümkündür fakat bu da oldukça masraflı olduğundan çoğu kuş sahibi Albino kuşunun cinsiyetini öğrenme gereksinimi duymaz. Yine de ayırt edici özellik olarak işe yaradığı düşünülen yöntemler bulunmaktadır. Kuşun burun kısmının pembe ve soluk renkte olması cinsiyetinin erkek olduğu, koyu rengin ise dişi Albino kuşu olduğu söylenmektedir.

  İlginizi çekebilir: Kuş Yemleri

  Albino kuşuna parlak ışık altında bakıldığında kanat tüyü rengi mavi, açık mavi ve açık yeşil renginde olabilir. Bu özellikleri onların en belirgin ve cezbedici özelliklerinden biridir. Fakat sahip oldukları genler yüzünden de diğer muhabbet kuşlarına oranla kuşlarda görülen deri hastalıklarına karşı dayanıksızdırlar.

Albino Muhabbet Kuşunun Bakımı

  Albinu kuşunun bakımı ve beslenmesi diğer muhabbet kuşları ile neredeyse aynıdır. Yine de daha çok muhabbet kuşu karışımı olan yemlerden vermeniz evcil hayvanınız için yararlı olacaktır. Eğer yeni bir kuş sahiplendiyseniz size ve evinize alışana kadar ona zaman tanımanızda fayda vardır. Birkaç gün veya bir hafta sonra kafesi için en doğru yeri seçerek sizin de sık olarak bulunduğunuz bir odaya koyabilirsiniz. Böylece sizin ve ailenizdeki diğer üyelerin sesine alışır ve kendini daha huzurlu bir ortamda hisseder.

  İlginizi çekebilir: Kuş Kafesleri

  Yavru Albino Muhabbet Kuşlarına verilen yemler ıslatılıp verilmeli ki sindirimleri kolay olsun. Bu kuş türünde üreme istenilirse daha geniş bir alana yaymak gerekir. Albino kuşlar dar alanlardan hoşlanmazlar. Albino muhabbet kuşlarının yaşayacakları kafes boyutları diğer muhabbet kuşlarına nazaran daha geniş olmalıdır.

  Elinize alacağınız biraz yemle hareketsiz durup yaklaşmasını beklerseniz sizin yanınıza gelecektir. Burada dikkat etmeniz gereken şey sabırlı olmanız ve asla pes etmemeniz gerektiğidir.

Beyaz Muhabbet Kuşu

  Albino kuşları renginden dolayı beyaz muhabbet kuşu olarak da adlandırılır. Beyaz muhabbet kuşunun insanlarla etkileşimi oldukça iyidir. Yalnız kalmayı sevmeyen beyaz muhabbet kuşlarını evde tek başlarına kalmasını önermeyiz. Aksi halde moralleri bozulur, strese girerler ve tüy dökmeye başlarlar.

 

  İlginizi çekebilir: Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

 

Etiketler: albino kuşu, albino muhabbet kuşu, beyaz muhabbet kuşu,
Şubat 12, 2020
Listeye dön