Yeni Doğmuş Yavru Kedi Bakımı

yeni doğmuş kedi

Yeni Doğmuş Yavru Kedi Bakımı

  Sokakta bir köşede yeni doğmuş bir yavru kedi gördüyseniz ve kedi tek başınaysa her zaman terk edildiği anlamına gelmez. Çünkü hiçbir anne kedi yavrularını kolay kolay bırakıp gitmez. Bu sebeple yavru kedinin terk edildiğini düşünüp sahiplenmeden önce bir süre gözlem yapmak gerekir ki, anne kedi geri dönebilir. Anne kedi döndüğünde yavrusunu bulamazsa, yaşayacağı endişe ve üzüntüyü göz önünde bulundurularak, asla kedinin terk edildiğinden emin olmadan yavru kedileri alıp götürmemeliyiz.


  Yeni doğan kediler, kendi başlarına hayatta kalmakta zorlanırlar ve annelerinin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Fakat birkaç günlük olup ve terkedilmiş olan yavru kedileri hayata bağlamak, onların bakımlarını yapmak insanlar için her zaman kolay olmayabilir. Biz de bu yazımızda sizin için yeni doğmuş yavru kedi bakımından bahsedeceğiz.


  Öncelikli olarak yeni doğmuş kedi bakımını ideal bir şekilde gerçekleştirmek için bir takım kedi malzemelerine ihtiyaç duyarsınız. 

 

Yeni Doğan Yavru Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler


- Yeni doğmuş yavruyu içine koyacağınız bir kutu ya da sepet

- Kedinin ısınmasını sağlamak için kullanabileceğiniz sıcak su torbası veya ısıtıcı ped

- El havlusu, kumaş bez ve battaniye

- Temizliği için kağıt havlu, pamuk ve kulak pamuğu (kulak çivisi)

- Yavru kediler için özel formülle üretilmiş toz mama veya yerine geçecek bir karışım

- Beslenmesi için küçük bir biberon, damlalık ya da iğnesiz bir enjektör

- Beslenme saatinde uyanmanız için alarm


  Belirtmek isteriz ki, terkedilmiş yeni doğan bir yavru kedi bakımı için öncelikli olarak bir veteriner hekime gitmelisiniz. Bu yazımızda biz veteriner hekime ulaşamadığınız durumlar için son çare olarak uygulayabileceğiniz adımlardan bahsedeceğiz.

  

  İlginizi çekebilir: Kedi Taşıma Çantaları

   

 

Yeni Doğan Kedinin Vücut Isısı

  Yeni doğan yavru kedi bakımına başlamadan önce kedinin vücut ısısını mutlaka kontrol edin. Asla vücut ısısı düşük bir kediye sıvı ya da besin vermeyin. Yeni doğan kediler kendi vücut ısılarını koruyamadıklarından, annelerinin onları ısıtmasına muhtaçtırlar. Yavru kediler annesiz kalmaktan ya da bir rahatsızlıktan dolayı vücut ısıları düşmüş olabilir. Bu yüzden öncelikle onları ısıtmalısınız ve daima sıcak kalmalarını sağlamalısınız. Bu sıcaklığı sağlamak için evdeki malzemeleri kullanabilirsiniz. Yavru kediye dokunarak vücut ısısını kontrol edin. Hatta patilerinin tüysüz kısımlarına ve kulaklarına dokunun. Eğer bu noktalar soğuk gibiyse onu bir battaniye ile ısıtın. Elinize bebekler için kullanılan termometrelerinden varsa bunlar ile kulaktan da ölçüm yapabilirsiniz. Yavru kedileri vücut ısıları 37 ile 39 derece arasında olmalıdır. Kediyi battaniye veya başka bir malzeme ile sararken nefes alacağı bir şekilde sarmaya dikkat edin.

  

Yeni Doğan Yavru Kedinin Kan Şekeri


  Kedilerin kan şekerinin tehlike yaratıp yaratmayacak derecede düşük olup olmadığını, yavrunun diş etlerine bakarak kontrol edin. Diş etleri daima pembe renkte olmalıdır. Bu durum kedinin sağlıklı olduğuna ve kan şekerinin müdahale gerektiren bir durum olmadığına işaret eder. Fakat diş etleri soluk renkte veya gri görünümündeyse, kedinin kan şekeri düşük olabilir veya şoka girmiş anlamına gelebilir. İmkanınız varsa derhal bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederiz.

  

Yeni Doğan Yavru Kedinin Su İhtiyacı


  Yavru kedinin susuz kalıp kalmadığını kontrol edin. Bu kontrolü yapmak için kedinin ensesindeki deriyi baş ve işaret parmaklarınızla tutup nazikçe yukarı çekin. Bıraktığınızda hemen eski halini alıyorsa her şey yolunda demektedir. Özellikle yavru kedilerin ense derileri oldukça yumuşaktır. Bu yapı aynı zamanda elastiktir. Eğer elastikliğini kaybetmişse ve normal haline dönmesi belli bir süre alıyorsa yavru kedi susuz kalmış demektir. Ona direkt olarak su vermeyin. Çünkü yavru kediler aynı bebekler gibi belli bir olgunluğa ulaşana kadar su ihtiyaçlarını anne sütünden alırlar. Yavru kedilere susuz kalma ya da ishal gibi durumlarda elektrolit sıvı vermelisiniz.

  

  İlginizi çekebilir: Kedi Mama ve Su Kapları

   

Yavru Kedinin İshal veya Kabız Olması


  Yavru kedinin karın kısmını ve tüylerini kontrol edin. Yavru kedilerin karın kısmı her zaman yumuşak ve tok olmalıdır. Karında aşırı şişlik ve sertlik kedide kabızlık, iç parazitler veya başka sorunlara işaret edebilir. Kedilerde görülen kabızlık sorununu beslerken vereceğiniz sıvı miktarını dörtte bir oranında arttırdığınızda kabızlığın geçtiğini göreceksiniz. Gazdan kaynaklanan sorunları ise aynı bebeklerde olduğu gibi kedinin sırtını nazikçe okşayarak giderebilirsiniz.

  

Yavru Kedinin Tüy Bakımı


  Kedilerin tüy kontrolünü ise kedi tarağı ile nazik bir şekilde tarayın ve tüylerin arasına bakın. Eğer kediyi taraken tüylerin içinden dökülen şeylere rastlarsanız, kedinin dış parazit sorunu var demektir. Kedilerde parazit veteriner müdahalesi gerektiren bir durumdur. Bu sebeple bir veterinere ulaşmanız şarttır.

  

  İlginizi çekebilir: Kedi Tarağı

   

Yeni Doğan Kedinin Göz Sağlığı


  Yavru kedi bakımı esnasında önemli olan bir nokta da göz sağlığıdır. Yavru kedinin gözleri henüz açılmamışsa gözlerinin üstünde ve çevresinde toz veya iltihaplanma benzeri bir oluşup olmadığına dikkat edin. Kedinin gözleri açıldıysa bile akıntının olup olmadığını kontrol edin. Kedilerin gözleri açık haldeyken göz bebekleri göz çukurunu doldurur halde olmalıdır. İç kısımda olan zar yapısı görünmüyor olmalıdır. Eğer yolunda gitmeyen bir duruma rastlarsanız, göz ve göz çevresinde iltihap veya iç göz zarının ortaya çıkmış olması gibi hemen bir veterinere başvurun. Unutmayın ki göz akıntıları ve iltihaplanmalar tedavi edilmediği takdirde körlük gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

  

Yeni Doğan Yavru Kedinin Isıtılması


  Kedinizi sürekli olarak sıcak tutacağınız bir ortam hazırlayın. Fazla büyük olmayan sağlam bir kutu veya sepetin içerisine el havlusu ya da benzeri kalınlıkta bir dokuya sahip örtü yerleştirin. Kedinin mutlaka bir ısı kaynağına ihtiyacı vardır. Evde kullanılan küçük boy su torbalarını ya da ısıtıcı pedlerden edinerek ısı kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Eğer ikisini de bulamıyorsanız içi sıcak su dolu olan bir şişe kullanabilirsiniz. Şişeyi sıkıca kapattığınızdan emin olun ve su sızdırmayacağından emin olun. Kedinin kutu içinde istediği zaman ısı kaynağından uzaklaşabileceği bir alan bırakmanızda da yarar var.

 


Yeni Doğan Yavru Kediyi Besleme


  Yeni doğan yavru kediler sütten kesilinceye kadar katı gıdaysa besleyemezsiniz. Fakat yavru kedinin annesi yoksa, anne sütü yerine geçebilecek olan bir karışım da verebilirsiniz. Asla kediye direkt olarak inek sütü vermeyin. Özellikle yavru kedilerin sindirim sistemi laktozu kaldırabilecek özellikte değildir. Kedinizi yavru kediler için üretilen tozla beslerken bir biberona ihtiyacını olacaktır. Kedinizi biberonla beslerken günde 2-3 saat arayla beslemelisiniz ve beslerken de asla kediyi sırt üstü pozisyonda tutmamalısınız. Yavru kediyi karınları üzerinde düz bir zeminde başları şişe ile yaklaşık olarak 45 derecelik açık olacak şekilde beslemelisiniz.

  

  İlginizi çekebilir: Kedi Vitamini

  

 

Yeni Doğan Yavru Kedinin Tuvalet İhtiyacı


  Yavru kediler belirli bir olgunluğa erişene kadar kedin başlarına tuvalet ihtiyacını göremezler, kendi başlarına temizlenemez ve annelerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Anne kedinin yokluğunda ise bu ihtiyacı sizin karşılamanız gerekmektedir. Yavru kediyi beslerken hızlı emme sonucunda burun ve ağız kısmına mama bulaşırsa ıslak bir pamukla nazikçe silin. Sonra masanın üzerine kağıt havlu serin ve yavruyu sırt üstü masaya yatırın. Tıpkı kedinin ağzını silerken yaptığınız gibi ılık ve nemli bir pamuk parçası ile karın kısmını ovalayın. Daha sonra kedinin genital bölgesini nazikçe silerek tuvaletini yaptırın. Bu işlemi her beslenmeden sonra veya önce yapabilirsiniz. Yavru kedilerin idrarı açık sarı renkte olmalıdır. Koyu renkteki idrar, kedide sıvı eksikliğinin göstergesidir. Hemen müdahale edilmelidir. Dışkıları ise açık renk kahverengi ve diş macunu kıvamında olmalıdır. Farklı renkte ve daha sert ya da daha sulu bir dışkı kedinin ishal veya kabız olabileceğine işaret olabilir. Bu durum bazen mama değişikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Kedinizin dışkısını ve idrarını gözlemlemekte gerekirse veteriner hekime danışmanızda yarar var.

 


Anneden Uzak Kalan Yavru Kedilerde Stres


  Anneden uzak kalan kediler stres yaşayabilirler. Bu sebeple onları stresten kurtarmak için göğsünüze kalbinizin ritmini hissedebileceği şekilde yatırabilirsiniz. Bu sayede hem vücut ısınızla onu ısıtacak hem de kalp atışınızın sesleriyle kedinin endişelerini gidermeye yardımcı olacaksınız. Yavru kediye göstereceğiniz sabır ve sevgi her zaman onun hayata tutunmasına yardımcı olacaktır.


  Yeni doğan bir yavru kediyi sahiplendiğinizde, onu bakımı için kullandığınız her türlü malzemeyi yüksek sıcaklıkta temizlemelisiniz. Birden fazla yavru kediye bakıyorsanız, bir kediye kullandığınız bir malzemeyi diğer kediye kullandırmamalısınız. Özellikle içlerinden biri hastaysa ve ekstra bakıma ihtiyaç duyuyorsa onu evin başka bir köşesinde tutmanız diğer kedinin de sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yazının başında da söylediğimiz gibi, yeni bir yeni doğan kedi sahiplendiğinizde mutlaka ilk olarak veteriner hekime götürün ve veterinerin tavsiyelerini göz önünde bulundurarak yavru kedinizin bakımını gerçekleştirin.

 

 

 

 

Etiketler: yavru kedi, yeni doğan yavru kedi,
Mayıs 30, 2019
Listeye dön