Sarman Kedi

sarman kedi

Sarman Kedi

  Sarman kediler bir kedi cinsi değildir. Sarman kelimesi tamamen kedilerin tüy rengini tanımlamakta kullanılır. Bu renkteki çoğu kedi de doğrudan tekir kedilerdir. Ayrıca birçok kedi ırkında da Sarman kürk rengi görülebilmektedir.

Sarman Kedi Özellikleri

  Sarman kedilerin tüyleri sarı renkte olup derileri kalındır. Şişman ve iri gövdeleriyle tam bir ev kedisidir. Gün içinde hareketsiz kalmaları kilo almaya da meyilli yapar. Ancak Sarman kediler sabahın erken saatlerinde üzerinize atlayarak sizi uykunuzdan uyandırabilir.

  Sarman kedilerin davranışları ve karakter özellikle Tekir kedilere oldukça benzerdir. Aralarındaki en belirgin fark ise boyutları ve bazı huylarıdır. Sarman kedilerin boyutları daha büyüktür. Tekir kediler genelde size sırnaşırken Saman kediler siz evde yokmuşsunuz gibi davranabilir.

Sarman Kedi Eğitimi

  Sarman kediler tuvalet eğitimlerini kolayca alabilirler. Oldukça zeki ve sahibine düşkün kedilerdir. Fakat bazı kediler sahiplerine karşı yeterince ilgi göstermiyor olabilir. Çünkü her kedinin kendine has karakteri vardır. Hatta bazı Sarman kediler evin yaramaz çocuğu rolüne bürünebilmektedirler.

  Sarman kedileri eğitmek bazen hiç de kolay olmayabilir. Evi tamamen sahiplenen bu kediler zaman zaman istemedikleri bir şey yapıldığında sizi tırmalamayabilirler. Fakat Sarman kedilerin sizi tırmalaması, ısırması ya da çizmesinin ardında karakterinden ziyade yanlış eğitim yatıyor olabilir. Örneğin onu sevmeye çalıştığında sizi ısırıyorsa ve bu davranışını bıraksın diye ödül veriyorsanız sizi ısırmanın olumlu bir davranış olduğunu düşünebilir. Ödül almak için sizi tekrar tekrar ısırmaya çalışabilir. Bu durumun önüne geçmek adına sizi ısırdığı an hemen sevmeyi bırakmalısınız.

sarman kedi

Sarman Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalı?

  Öncelikle hayatınızda ilk defa kedi besliyorsanız daha önceden kedi besleyen birilerine danışmanızda fayda vardır. Bunu dışında veteriner hekiminizden de Sarman kedinin bakımının nasıl olması gerektiği konusunda tavsiyeler alabilirsiniz.

  Sarman kedilerin bakımında dikkat etmeniz gereken ilk şey tüy ve deri bakımlarıdır. Haftada en az 2 kez tüylerini tarayıp, fırçaladığınızda ölü tüyleri alırken kan akışını da hızlandırmış olacaksınız. Kan akışı hızlanan kedilerin derileri daha canlı ve parlak olur. Bunların haricinde rutin kedi bakımı Sarman kedilerin bakımı için yeterli olacaktır. Yani düzenli olarak veteriner muayenesine gitmek, genel muayeneden geçmek ve ihtiyaç görülürse bir tedaviye başlamak yeterli olacaktır.

  Kedinizin tırnaklarını da ya sizin kedi tırnak makası ile uzadıkça kesmeniz gerekir ya da bu konuda veteriner hekimden yardım almalısınız. Kedinizin tüyleri çabuk kirleniyor ve kendisi yeterince temizleyemiyorsa kedi şampuanı ile ayda 1-2 kez yıkayabilirsiniz.

  İlginizi çekebilir: Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Sarman Kediler Kaç Yıl Yaşar?

  Sarman kedilerin kaliteli bir yaşam sürmesiyle ömürleri 10 ile 18 yıla kadar çıkabilmektedir. Yani iyi bakıldıklarında yaşam süreleri birçok kedi ırkına göre daha fazladır.

Etiketler: sarman kedi,
Ocak 22, 2021
Listeye dön