Meraklı Yavru Köpekler

yavru köpek

Yavru Köpek Bakımı

  Yavru köpekler, bebeklere benzer. Tıpkı onlar gibi canlı ve meraklıdırlar. Üstelik diş de çıkarırlar. Bu nedenle onların evini hazırlarken, tıpkı bir bebek için yapacağınız gibi hazırlık yapmanız gerekir. Yavru köpeklerin küçük olduğunu ve minik patileriyle evi keşfedecekleri için yere sizden daha yakın olacaklarını; dolayısıyla gözünüzden kaçan bir şeyden zarar görebileceklerini unutmayın. Kaliteli yavru köpek maması ile besleyin.

 

Yavru Köpek Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 •   Köpeğinizi içeride güvenli bir alana koyun. Camları ve kapıları güvenli bir şekilde kapalı tutun. Kapatmak istemiyorsanız sinekliğe benzer bir koruma koyabilirsiniz.
 •   Yavru köpekler etrafa dolaşacak ve yaramazlık yapacaklardır. Bu nedenle onları içeride ya da dışarıda başıboş bırakmayın.
 •   Yavru köpeğinizi balkondan, kapı sundurmalarından ve yüksek tezgahlardan uzak tutun.
 •   Deterjan, çamaşır suyu, boya ve boya inceltici, gübre, dezenfektanlar, naftalin topu, böcek ve kemirgen zehirleri ve antifriz gibi temizlik maddelerini yavru köpeğinizin erişemeyeceği güvenli bir yerde, tercihen yüksek muhafazalı rafların bulunduğu kapalı dolaplarda saklayın.
 •   Zehirli ev bitkilerini kaldırmanız ya da yavru köpeğinizin erişemeyeceği bir yere koymanız gerekmektedir. Bunların arasında sayabileceğimiz bazı zehirli bitkiler şunlardır; şövalye çiçeği, açelya, şebboy, melek kanadı, orman asması, nergis, defne, difenbahya, zehirli sarmaşık, yüksüotu, çobanpüskülü, meneviş, zakkum, filkulağı, Atatürk çiçeği olarak bilinen poinsettia, patates bitkisi, tütün, lale, salkım, söğüt ve porsuk ağacıdır.
 •   Köpeğinizi bulunduğu alandaki elektrik kablolarını prizden çekin, kaldırın ya da kaplayın. Böylece yavru köpeğinizin kabloları çiğneyerek kendine zarar vermesini önleyebilirsiniz.
 •   Yavru köpeğinizin yatağına elektrikli battaniye veya küçük yastık koymayın.
 •   Tüm ilaçları, yavru köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun ve hiçbir zaman veteriner hekimi onayı olmadan yavru köpeğinize ilaç vermeyin.
 •   Yavru köpeğinizin yanlışlıkla tehlikeli bir yerde kilitli kalmadığından emin olmak için, kapıları kapatmadan ve evden ayrılmadan önce “yavru köpeğinizin kontrolünü” yapmayı bir alışkanlık haline getirin.
 •   Dikiş gereçlerini ve küçük donanımları, yavru köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun. Düğme, boncuk, iğne, çivi, zımba teli, vida vb. şeyler yavru köpeğinizin ağzını, yutuldukları taktirde ise iç organlarını zedeleyebilir.
 •   Klozetin kapağını kapalı tutun. Yavrunun suyla oynama ya da suyu içme tehlikesi vardır. Ayrıca klozet kapağından yararlanabilecekleri gibi, temizleyici maddeleri de yutabilirler.
 •   Yavru köpeğinizin boynuna kurdele takmayın. Şirin görünmesine rağmen kurdele bir yere takılabilir ve bu şekilde köpeğin nefessiz kalmasına neden olabilir ya da çiğnenip yutulması halinde ciddi problemlere yol açabilir.

 

  İlginizi çekebilir: Yavru Köpeklerde Aşının Önemi

  

Etiketler: köpek yavrusu, yavru köpek, köpek beslemek, yavru köpekler ve ilgi,
Ekim 02, 2018
Listeye dön