Maxi Irkların Beslenmesi

maxi ırk köpek

Maxi Irkların Beslenmesi

  Maxi ırkların yetişkin ağırlıkları 26 ile 44 kg arasında değişmektedir. Örneğin German Shepherd, Golden Retriever, Labrador Retriever, German Pointer, Boxer, Doberman gibi... Büyük ırk köpekler günümüzde arama,kurtarma,koruma,iz sürme,rehber ve çoban köpekleri olarak kullanılmaktadır. Güçlü, sadık, atak ve cesaretlidirler. Sahipleri için mükemmel arkadaş olurlar. 

 

Maxi Irkların Özellikleri

  Büyük ırk köpeklerin en önemli hassasiyetleri sindirim sistemleridir. Bundan dolayı da yumuşak ve sulu, kötü kokulu dışkı problemiyle çok sık karşılaşılır. Sindirim sistemleri küçük ırk köpeklerden daha küçüktür, kolonlarında uzun geçiş süresinden dolayı fermentasyon fazla olur. Bunu önlemek için sindirilebilirliği yüksek özel proteinler seçilmelidir. Royal Canin'in tüm serisi patentli formül olan LIP proteinler içerir. Bu proteinlerin özelliği sindirilebilirliklerinin özel işlemlerle en az %95'e çıkarılmış olmasıdır.

  Bir diğer hassas oldukları konusu ise eklemleridir. Çok hareketli olmaları, çalıştırılmaları sonucunda eklemleri baskı altında kalarak zamanla arthritis meydana gelir. Bunu önlemek için daha yavru dönemindeyken uygun bir mama ile beslenmelidirler.

  Yüksek kalp hassasiyetlerinden dolayı kalpleri mama ile desteklenmelidir.

  Bugünlerde büyük boy köpekler evlerde de beslenmeye başladığından ve daha az hareket ettirildiğinden, kısırlaştırıldığından, dengesiz mama verilmesinden veya genetik olarak da (örneğin Labradorlar) kilo alma eğilimleri artar. Kiloya bağlı ileriki dönemlerde sağlık problemlerini minimuma indirmek için uygun oranda enerji verilmelidir.

  Büyük boy köpeklerin yaşam süreleri ufak ve orta ırk köpeklere nazaran daha azdır ve yaşlanma etkileri daha erken yaşlarda görüldüğünden daha yavruyken uygun mama ile bu etkiler (tüylerin korunması, eklemler, kalp fonksiyonları, böbreklerin korunması) azaltılmaya başlanılmalıdır.

  Eğer yavru köpeğiniz çok hareketli olup daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunda veya yumuşak,sulu ve pis kokulu dışkı problemi fazla ise veya iştahı azsa sütten kesildikten itibaren 5 aya kadar MAXI BABYDOG kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu mama ile patentli formül sayesinde(Vit. C&E, taurin, lutein) bağışıklığı arttırılır; yüksek enerjisi ile sindirim sisteminin gelişimi esnasında yardımcı olur; FOS, MOS, şeker pancarı posası ve fsilyum ile dengeli bri bağırsak florası sağlanır ve en önemlisi de EPA&DHA içeriğiyle serebral ve görme fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olur.

 

Yavru Maxi Irkların Beslenmesi

  Yavru köpeklerde 2 aydan itibaren veya Maxi Babydog kullanımından sonra 15 aya kadar MAXI JUNIOR kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle prebiyotikler(şeker pancarı posası, FOS, MOS) ve fsilyum ile bağırsak geçişi düzenlenir, dengeli oranda protein,kalsiyum ve fosfor düzeyi ile kas ve iskelet sisteminin uyumlu bir şekilde büyümesi sağlanır, yüksek oranda glukozamin, kondroitin ve EPA&DHA ile eklemlerin korunması hedeflenir ayrıca bağışıklığını arttırıcı özelliktedir.

maxi köpek ırkı

 

  Büyük ırk köpeğiniz 15 aydan büyükse 5 yaşına kadar MAXI ADULT kullanılmasını tavsiye ediyoruz. En büyük hassasiyetleri olan sindirim sistemlerinin güvenliği sağlanarak daha katı ve kokusuz dışkı oluşması sağlanır. Kalp kontraksiyonlarını attıran taurin içerir, eklemlerin korunması için yüksek oranda glukozamin ve kondroitin ile EPA&DHA içerip, iştahlarını karşılamak için özel doğal aromalardan oluşan ağız ve diş yapılarına uygun daha büyük ve sert tanelerden oluşur.

 

  Eğer büyük ırk köpeğiniz 5 yaşından büyük yaşlı ise bu durumda MAXI MATURE kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu mama patentli sinerjik antioksidan kompleks(Vit. C&E, yeşil çay ve üzüm polifenolleri) içererek yaşlanma etkilerini en aza indirger. Böbrek fonksiyonlarının sağlığı için düşük oranda fosfor ve kalp sağlığı için taurin ile yüksek oranda protein içerir. Yaşlı köpeklerde arttırılmış sindirim güvenliği sağlanırken, eklemlerin sağlıklarının devamlılığı için yüksek oranda glukozamin ve kondroitin ile EPA&DHA içerir ve tartar azaltılması için sodyum polifosfat vardır.

 

  İlginizi çekebilir: Birden Fazla Köpek Beslemenin Sorumlulukları

 

Etiketler: Büyük Irk Köpek maması
Ekim 01, 2018
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR