Köpeklerin Özellikleri

Köpekler Hakkında

Köpeklerin Özellikleri

Doğdukları andan itibaren köpekler insanlara karşı sevgi doludurlar.

Köpekler bu şekilde dünyaya gözlerini açan tek hayvan türüdür. Bu nedenle siz köpeğinize yakınlık gösterip alışana kadar o çoktan sizi benimsemiştir.

Köpeğiniz sahibi olduğunuzu anladığından itibaren kokunuzu benimser. Bu sebeple bulunduğu mekanlarda da özellikle sizin eşyalarınızın yanında uyumayı tercih eder ve bu onları rahatlatır.

Annesinden yeni ayrılan köpekler sahibini en yakın dostu olarak görmektedir. Siz de yeni sahiplendiğiniz bir köpeğe davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ettiğiniz takdirde sizin sadık dostunuz olacaklardır.

İnsanlarla çok iyi dost olmalarının yanı sıra, insanlar köpekleri pek çok amaçları için kullanmaktadırlar.

Köpeklerin koku alma duyuları çok gelişmiştir. İnsanlara göre binlerce kokuyu ayırt edebilme özelliğine sahip olan köpekler, kayıp insanları bulma konusunda da oldukça başarılıdırlar.

Özellikle polis köpekleri aldıkları özel eğitimler sayesinde tehlikeli maddeleri de rahatlıkla bulabilir. Yine yeterince eğitim almış olan köpekler sakat veya kör kişilerin de en iyi yardımcısı olabilir.

Tıpkı insanlar gibi köpekler de eğitim alabilirler ve becerilerini geliştirebilirler. Bu eğitimler arasında en zoru K9 eğitimidir ve köpekleri zor bulunur, çok pahalıdır.

İnsanlarla binlerce yıldır birlikte yaşayan köpeklerin en faydalı oldukları konulardan bir diğeri de çobanlara yaptıkları yardım ve korumadır.

Köpeklerin bazı türleri soğuk iklimlerde bile insanlara kızak çekerek yardımcı olurlar. Bu özellikleri sayesinde günde 150 km yol gidebilirler. 

Köpekler evcil ve vahşi olarak hemen hemen dünyanın birçok yerinde yaşarlar.

Keskin koku alma ve işitme kabiliyetleri ile etçil memeleri sınıfına girerler.

Sahibine bağlılığı ile de ün salmışlardır.

Ömürleri bir çok etkene göre değişmekle birlikte 15 ile 20 yıl arasındadır.

Köpeklerin görünüş ve büyüklükleri ile farklı 100’den fazla köpek ırkı bulunmaktadır. Çoban, av, bulldog, polis köpeği, Saint Bernard gibi tür aralarında en çok bilinenleridir. 

Köpekler Hakkında

Köpekler Hakkında Bilgiler

Evcil hayvanınızın sık sık tüylerini tarayın. Köpeklerin çoğu bundan hoşlanır. Ayrıca köpeğinizin tüylerini fırçalayarak hem kürkünün sağlıklı olmasına katkıda bulunursunuz hem de aranızdaki bağın gelişimine katkı sağlarsınız.

Köpeklerin kürkü olması, onların üşümeyeceği anlamına gelmez. Bu sebeple soğuk havalarda köpeğinizi dışarda korunmasız bırakmayın.

Küçük ırk köpeklerin ve tüysüz köpeklerin özellikle kış aylarında üşümemeleri için köpek kıyafetlerine ihtiyacı vardır.

Köpeğinizi yürüyüşlere çıkarmak için zaman ayırın. Günde en az 2 kez sizinle veya ailenizden bir başkasıyla dışarı çıkmasına olanak yaratın.

Sadık dostunuza eğitim verirken emirleri el hareketleri ve jestlerle birlikte verirseniz, öğrenmesi daha kolay olur.

Köpeğinizin tasması her zaman boynunda olmalıdır. Tasmada da adı, sahibinin adı ve bir takım iletişim bilgileri bulunmalıdır.

Sevimli dostunuzun size bağlanması için bolca birlikte zaman geçirmelisiniz.

Köpeğinizin sürekli olarak pirelerden uzak bir yaşam sürebilmesi için düzenli olarak genel sağlık muayenesinden geçmesi gerekir ve bu konuda veteriner hekiminizin söylediği tüm tavsiyelere uymalısınız.

Beslenmesi için eğer metal mama kabı ve su kabı kullanıyorsanız soğuk havalarda kap donabilir ve köpeğinizin dili kaba yapışabilir.

Sıcak olan yaz aylarında ise metal mama kabı aşırı derecede ısınabilir. Bu durum dilinin yanmasına sebebiyet verir.

Köpekler, dişlerinizi gösterdiğinizdeki gülümsemeyi kendileri için agresiflik göstergesi olarak algılayabilirler.

Yavru köpekler kör, sağır ve dişsiz dünyaya gelirler.

Dalmaçyalı olan köpekler ise doğduklarında tamamen beyazdırlar ve siyah lekeleri daha sonradan oluşur.

  İlginizi çekebilir: Köpek Alışveriş Listesi

Etiketler: köpek özellikleri, köpekler hakkında bilgiler,
Aralık 24, 2019
Listeye dön