Köpeklerde Zihinsel ve Fiziksel Uyarım

Köpek hakkında

Köpeklerde Zihinsel ve Fiziksel Uyarım

Köpekler farklı şekil ve boyutlarda olabilir ve farklı ırkların farklı zihinsel ve fiziksel ihtiyaçları vardır. Köpeğinizi günde en az bir kez gezdirmeniz tavsiyesi harika bir uygulamadır, ancak köpeklerin ihtiyaç duyduğu tam ve dengeli zihinsel uyarım için kesinlikle yeterli değildir.
Köpeğinizin hangi zihinsel uyarıma ihtiyacı var?
Köpekler için zihinsel ve fiziksel egzersiz sıklıkla birbiriyle örtüşebilir ve herhangi bir aktivitede her iki ihtiyacı da karşılayabiliyorsanız bu harikadır. Köpeklerimizi zihinsel olarak uyarmazsak kaygı bozuklukları ve depresyon gelişir ve bunun sonucunda istenmeyen davranışlar sergiler. 

 

 

Zihinsel uyarım için köpek egzersiz hedefleri 
Her köpeğin farklı zihinsel uyarılma ihtiyaçları vardır ve neye ihtiyaç duyduklarını belirlemek ilk adımdır. Bazı ırklar, DNA'larında sürü gütme, koku takip ve hatta arkadaşlık gibi özelliklerle doğarlar. Eğer bu arzularını tatmin etmek için uygun bir fırsata sahip değillerse, kendilerini mutsuz ve işe yarama hissedecekler ve bu durum hızla sorunlu hale gelebilmektedir.   Fiziksel egzersizi gerçekleştirmek kolaydır; yürümek, koşmak, yüzmek ve oynamak, köpeğinizin katılmasını sağlamak için kolaydır. Bunların hepsi günlük yapabileceğiniz aktivitelerdir. Sağlıklarını korumak için fiziksel egzersiz şarttır. Egzersiz olmadan obezite, kalp komplikasyonları, diyabet, eklem sorunları ve daha fazlası riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Zihinsel uyarım, köpeğe, neye ihtiyaç duyduğunu bilmeye, onu meşgul olmaya teşvik etmeye, nasıl yapılacağını öğretmeye, kotasının ne olduğunu bilmeye ve bunu yapmak için gereken araçlara erişime bağlı olarak daha zor olabilir.
Örneğin, bir çoban köpeğiyle şehirde yaşamak, onların çalışma, hayvan gütme ve aşırı miktarda enerji harcama ihtiyaçlarını karşılayamamak anlamına gelir. Çalışan cins bir köpeğin hayvancılıkla çalışmak üzere tam olarak eğitilmesi 2-3 yıl sürebilir ve bu da yıl boyu eğitimle yapılır, bu nedenle onların mutlu olmalarını ve yapacak bir iş olmadan küçük bir bahçeye veya apartman dairesine yerleşmelerini beklemek pek işe yaramayacaktır. Öte yandan, bazı ırklar arkadaşlık için yetiştirilmiştir ve onların zihinsel gereksinimleri, ideal bir aktivitenin terapi köpeği olarak hastaneleri veya okulları ziyaret etmek olabileceği insanlarla birlikte olmaya bağlıdır.

Türkiye’de evcil hayvan sahipliğinin popülerleşmesiyle birlikte köpeklerimize yardımcı olacak sürekli olarak yeni gelişmeler, ürünler, hizmetler ve fikirler ortaya çıkıyor. Zihinsel olarak canlandırmak için günlük yaşamınıza dahil edebileceğiniz birçok seçenek vardır. Birçok köpek zeka geliştirici oyuncaklar ve eğitimi teşvik edici köpek ödül mamaları satışa sunulmaktadır. 

Köpekler için zihinsel uyarım fikirleri
Eğitim aynı zamanda harika bir zihinsel uyarım kaynağıdır. Eğitim oyunları ve hatta çeviklik, köpeğinizin düşünmesini sağlayacak ve bir başarı duygusu elde etmesine yardımcı olacaktır. Başlamak için basit hileler (temel görgü kurallarından sonra): sallayın, döndürün, konuşun, ayakta durun, ölü taklidi yapın… liste hiç bitmez! Eğitim aynı zamanda harika bir bağlanma deneyimidir, dolayısıyla ilişkinizi güçlendirecektir. Eğitim oyunları, katılımı artırmanın, onu bırakmanın, bulmanın, saklanıp aramanın ve hatta birlikte bir 'dans' rutini öğrenmenin harika bir yoludur, köpeğinizin bu başarı hissine ulaşmasına ve çalışma arzusunu yerine getirmesine yardımcı olacaktır. Fiziksel ve zihinsel uyarımı birleştirebilecek başka bir seçenek de, farklı alanları ve yükseklikleri keşfetme fırsatı sağlayan ve ders yaparken denge, konsantrasyon ve hafıza üzerinde çalışan çevikliktir. 

 

Köpeklerde Zihinsel ve Fiziksel Uyarım

 

Yaşa göre köpeklerde zihinsel uyarım ihtiyaçları
Bir köpeğin ihtiyaç duyduğu zihinsel uyarım düzeyi, yaşamı boyunca farklıdır, yaş ve olaylar, iki büyük belirleyici faktördür. Örneğin, yavru köpekler doğal olarak çok meraklıdırlar ve keşfederler, dolayısıyla kendileri de çok fazla zihinsel uyarı sağlarlar. Gerektiğinde, yavru köpeğinizi nasıl yoracağınızı öğrenmek, onun enerjisini yok etmek için ekstra uyarım gerekebilir.
Bununla birlikte, artriti olan veya o kadar aktif olmayan yaşlı köpeklerin, bu uyarıyı elde etmek için kendilerine sunulan daha fazla seçeneğe ihtiyaç olacaktır. Sağlıkla ilgili olaylar köpeğiniz için çok etkili olacaktır; örneğin, fiziksel egzersiz konusunda kısıtlamalara ihtiyaç duyabilecek bir ameliyat veya hastalıktan iyileşen bir köpek, kendisini meşgul etmek ve huzursuzluk ve hayal kırıklığından kaçınmak için çok fazla zihinsel uyarıma ihtiyaç duyacaktır. 

Hem zihinsel hem de fiziksel egzersiz eşit derecede önemlidir; her köpeğin özel ihtiyaçlarını karşılamak, onlara bir birey olarak davranmak ve egzersizlerini ve aktivitelerini onların ihtiyaç ve arzularına göre karşılamakla ilgilidir. Köpekleri sınırlamamak da önemlidir, çünkü onlar tek bir şey için yetiştirildiler ya da bir şeyden keyif alıyorlar diye bu onları sınırlamamalı, çeşitli çıkış noktaları sağlamalı ve onlar için neyin işe yaradığını kullanmalıdır.

Etiketler: Köpek hakkında
Ağustos 31, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR