Köpekler Rüya Görür Mü?

köpekler rüya görür mü

Köpekler Rüya Görür Mü?

  Bazı köpekler uyku esnasında havlayabilirler. Bu davranışları uyku esnasında rüya görmelerinden kaynaklanıyordur. Köpekler kimi zaman tatlı rüyalar görürken kimi zaman da bu rüyaları kabusa dönüşür. Tam da kabus gördüklerini düşündüğünüz zamanlarda evcil hayvanınız rüya görürken onu uykusundan uyandırmalı mıyım diye merak etmiş olabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin rüyalarda ne gördüklerini de merak etmiş olabilirsiniz.

Köpekler Rüyasında Ne Görür?

  Bilim dünyası köpeklerin rüyalarında günlük hayatla ilgili şeyler gördüğünü düşünmektedir. Bu konuda birçok tartışma olmasına rağmen oldukça kabul gören bir konudur günlük hayattan bir şeyler hayal etmeleri. Köpeğiniz rüyasında bazı zamanlar en sevdiği köpek mamasını yediğini, bazı zamanlar ise en sevdiği köpek oyuncağıyla oyun oynadığını görüyor olabilir. Kabus gördükleri zamanlara kanıt olarak bazı insanlar köpeklerin havlamalarını örnek göstermektedir.

Köpekler Uyurken Neden Hareket Ederler?

  Uyku iki farklı türe ayrılır. Biri yavaş dalga uykusudur diğeri ise REM adı verilen derin uykudur. REM, gerçekmiş gibi görülen rüyaların olduğu en derin uykudur. İnsanlarda olduğu gibi, köpekler de aynı frekansta ve safhada rüya görmezler. Köpeklerin derin uykuya dalmaları için küçük ırklarda 10 dakika, orta ırklarda 20 ve büyük ırk köpeklerde 30 dakikaya ihtiyaç vardır.

  Bir köpeğin rüya görürken yaptığı hareketler ön pati ve arka patilerini oynatması, havlama, mide spazmı geçirme, göz kapaklarını hareket ettirme gibi davranışlar olabilir.

 

köpeklerin hamilelik süreleri

 

Rüyalara Göre Köpekler Uyandırılmalı Mıdır?

  Köpeklerin derin uykuya dalmaların için yeteri kadar vakit geçmeleri lazımdır. Aksi halde soluksuz bir uyku çekemezler. Yani köpekler her uyuduğunda rüya görecek kadar derin uykuda olmazlar. Düşük sesleri duyabilen kulakları ve güçlü koku alma duyularıyla köpekler sık sık uyanırlar. Köpeklerin bu davranışları atalarından yani kurtlardan kalan bir mirastır. Kurtlar hayatta kalmanın çok zor olduğunun farkında olup bir gözü açık uyumaktadırlar.

Köpekler Her Uyuduğunda Rüya Görür Mü?

  Kurtlarda olan uyanık kalma içgüdüsü köpeklerde de vardır ve sonsuza dek var olmaya devam edecektir. Bu yüzden köpeklerin genelde 5 ile 20 dakika uyuduğu sonra tekrar uyuyana kadar bir 5 dakika daha geçtiği görülmektedir. Köpeklerin sizinle yaşarken günlük hayatta endişe etmelerini gerektirecek herhangi bir sebep olmamasına rağmen, doğal olarak gardiyanlık ve korunma içgüdüsü onların uyanık kalmasına neden olur.

  Köpekler rüya görürler. Hatta kimi zaman bu rüyalar birer kabustur. Fakat köpeğinizi rüya görürken uyandırmamanız gereklidir. Çünkü köpeklerde rüya görmek istirahat etmenin bir parçasıdır. Nasıl ki biz insanlar rüya görürken aynı zamanda dinleniyoruz, köpeğiniz için de aynısı geçerlidir. Bırakın kendi uyku programına bağlı kalsın.

 

  İlginizi çekebilir: Köpekler Neden Kuyruk Sallar?


 
Etiketler: köpekler rüya görür mü, köpek uykusu,
Mart 20, 2020
Listeye dön