Köpek Eğitimi Hakkında

köpek eğitimi

Köpeklere Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

  Günlük hayatınız içerisinde en çok kullanacağınız temel komutları içerir. Köpeğin tam anlamıyla sahibinin otoritesi altına girmesini ve tasmalı olarak itaat etmesini sağlar. Burada en önemli nokta köpeğin sahibini sadece sakin ve sessiz ortamdayken dinlemesi değil özellikle yanlarında yabancılar varken, sokakta ve başka köpeklerin yanındayken yani dikkat dağıtıcı ve onu kışkırtıcı ortamlarda dinlemesidir. İçerdiği komutlar takip, otur, yat, otur bekle, yat bekle ve hayırdır.

  Temel itaate ideal başlama yaşı 6 - 9 ay arasıdır. Kangal, Sibirya kurdu, samoyed, shar pei, chow chow gibi eğitimi zor olan köpeklerde mümkün olan en erken yaşta yani 6 aylıkken eğitime başlanması tavsiye edilir. Eğer köpeğin herhangi bir karakter problemi (dengesizlik, agresiflik, korkaklık vb.) yoksa 5 hafta sürer. Her ırk ve zekadaki köpeğin alabildiği ve alması kesinlikle şart olan en önemli eğitim seviyesidir. Temel itaat eğitimi olmayan köpeğe diğer eğitimler verilemez.

 

Köpeklere Takip Komutu Nasıl Öğretilir?

  Köpeğinizin sizinle birlikte nizami bir şekilde tasmalı olarak yürümesini içerir. Köpeğiniz sizin yürüme hızınıza bağlı olarak sol tarafınızdan sizi geçmeden takip edecektir. Siz yavaşladığınızda sizinle beraber yavaşlayıp siz hızlandığınızda o da size uyum sağlayarak hızlanacaktır.

 

köpek eğitimleri 

 

Köpeklere Otur Komutu Nasıl Öğretilir?

  Köpeğinizin oturmasını istiyorsanız takip komutundan sonra adımlarınızı yavaşlatarak oturmasını istediğiniz alanda otur komutu vererek ikinci bir komut verene kadar oturmasını sağlar.

Köpeklere Otur-Bekle Komutu

  Otur komutuyla oturttuğunuz köpeğinizin yanından uzaklaşmak ve sizi hareketsiz olarak siz yanına gelene kadar beklemesini sağlamak için kullanılır. Otur komutundan sonra bekle diyerek yanından uzaklaşırsınız. Temel itaat eğitiminde uzaklaştığınız mesafe çok fazla olmamalı ve bu komut kısa süreli beklemelerde kullanılmalı. Bekle komutu süresince köpeğinizin yanından top, kedi, başka köpek, insan geçebilir. Bütün bunlara karşın pozisyonunu bozmamalı.

Köpeklere Yat Komutu Nasıl Öğretilir?

  Yat komutu köpeğinize otur komutundan sonra verilir. Yanınızda iken yatması ve siz tekrar takip komutuyla yürüyene kadar bu pozisyonu koruması gerekir. Sizi yatarak beklemesini ve ikinci bir komut gelene kadar konumunu bozmamasını sağlar. Hiç bir koşul altında konumunu bozmaması gerekir.

Köpeklere Yat-Bekle Komutu

  Yat komutuyla yatırdığınız köpeğinizin yanından uzaklaşmak ve sizi hareketsiz olarak siz yanına gelene kadar beklemesini sağlamak için kullanılır. Bekleme süresi otur-bekle komutuna nazaran biraz daha fazla olabilir.

 

Köpeklere Hayır Komutu

  Köpeğinize yaptığı şeyin hata olduğunu anlatan komuttur. Hayır komutunu alan köpeğiniz yaptığının hata olduğunu anlayarak yapmakta olduğu şeyi bırakması gerekir. Bu komutu sadece köpeğiniz hata yaptıktan sonra değil hata yapacağını hissettiğiniz an bunu engellemek için de kullanabilirsiniz.

 

Köpeklere İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? 

  İleri itaat eğitimi hem günlük hayatta kullanacağınız hem de şova yönelik komutları içerir. Komutlar temel itaatinkilerle benzer olmakla birlikte en büyük fark köpeğin ileri itaatte tasmasız olmasıdır. Köpeğin üzerindeki tek yaptırım gücünüz otoritenizdir. Bu yüzden her ırk köpeğin alabileceği bir eğitim değildir. İleri itaat alacak köpeğin temel itaatinin mükemmel olması gerekmektedir. Bu şartlar altında 5 hafta sürer. Bu eğitimde köpeğinizin öğrendiği komutlar takip komutuyla tasmasız yürümesi, otur ve yat komutlarını uzaktan hem sözle hemde işaretle yerine getirmesi, gel komutu ve bekle süresinin temel itaate göre daha uzun olmasıdır.

Köpeklere Takip Komutu Nasıl Öğretilir?

  Temel itaat eğitiminden farklı olarak bu kez köpeğiniz tasmasız bir şekilde solunuzdan yürüyecektir.

 

Köpeklere Uzaktan Otur Komutu

  İleri itaat eğitiminde köpeğinizden uzakta iken emirle veya işaretle ona otur komutunu verebilirsiniz. Bu sırada köpeğin dikkati sizde olmalı.

 

Köpeklere Uzaktan Yat Komutu Nasıl Öğretilir?

  Aynı şekilde uzakta iken emir veya işaretle köpeğinize yat komutunu verebilirsiniz.

 

Köpeklere Gel Komutu

  Bu komutla köpeğiniz ne yapıyor olsa da önünüze gelip otur pozisyonuna geçmelidir. İleri itaat eğitiminde köpeğin bekleme süresi temel itaate göre daha fazladır.

 

  İlginizi çekebilir: Köpek Eğitim Ürünleri

 

Etiketler: Köpek Eğitimi, köpeğinizi nasıl eğitirsiniz, köpek itaatleri, köpek eğitmek,
Ekim 01, 2018
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR