Kedim Mama Yemiyor

kedim yemek yemiyor

 Kedim Mama Yemiyor

  Evet bu çaresizliği hemen hemen her kedi sahibinin dönem dönem yaşadığı bir durumdur. Bunun mamadan mı kediden mi kaynaklı olduğunu ayırt etmek iyi bir gözlemle mümkündür. Genelde bu hali yaşayan ve panik olanlar yeni kedi sahipleridir, tecrübeli olanlar kedilerinin hasta, iştahsız ya da kedinin mamayı reddettiğini hemen hemen çoğunlukla anlamaktadır. İştahsızlık bir hastalık halidir ve bir çok hastalığın ilk belirtilerinden biridir. Ağızdaki diş enfeksiyonundan tutunda patalojik bir çok problemin semptomudur. Bazen psikolojik hallerde, özellikle dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde iştahsızlık kaçınılmazdır ve bu durum geçicidir. En sık rastlanan mama yememe hali mamadan kaynaklananlardır. Bunun ana sebeplerini sıralayacak olursak;

  • Hatalı mama seçimi
  • Oksitlenmiş ya da bozuk mamalar
  • Kedilerin mama seçiciliği
  • Kuru kedi maması ya da konserve kedi maması alışkanlığının olmaması
 

  Bu ana sebeplerden ilkini hemen hemen bir çok mama markaları kabaca çözmüştür. 

  1- 12 aylık kediler için yavru kedi mamaları

  1-7 yaş arası yetişkin kedi mamaları

  7 yaş üzeri yaşlı kedi mamaları 

  Siz de veteriner hekiminizin özel bir tavsiyesi yoksa mama alırken bu yaş guruplarına göre seçim yapabilirsiniz.

  Bozulmuş yada uzun süre açıkta bekletilmiş mamaları kediler asla yemek istemezler böyle bir durumda mamanın yenilenmesi en doğru tercihtir.

  Eğer kediniz bir mamaya alışmış ve siz değişim yapmışsanız çoğunlukla alışık olduğu lezzeti beklemektedir bundan dolayıdır ki mama değişikliklerinde mutlaka tefriki geçiş yapılmalı alışık olduğu mama azaltılarak yeni mama arttırılarak karıştırılıp geçiş sağlanmalıdır.

  

Kedim Kuru Mama Yemiyor

  Kedinizin kuru mama alışkanlığı yoksa; kuru mama ona lezzetsiz gelecektir. Unutmamalıdır ki kuru mama lezzetsiz olmakla beraber sağlıklıdır da. Siz sonuçlarına ve onların birkaç günlük açlığına katlanarak uzun ve sağlıklı bir ömür için kuru mamaya alışmasını sağlayın. Kuru mamaya alıştırma da en pratik yol alışık olduğu lezzetlerle kuru mamayı tatlandırmaktır bu yöntem oldukça başarılıdır. Unutmayın ki kediler inatçıdır ama bu inadından vazgeçirmek ona uzun ömür ve sağlık katacaktır.

Etiketler: kuru kedi maması, yaş kedi maması, kedim yaş mama yemiyor, kedim kuru mama yemiyor, yavru kedi mama yemiyor,
Ekim 01, 2018
Listeye dön