Kediler Neden Masaj Yapar?

Kediler Neden Masaj Yapar

Kediler Neden Masaj Yapar?

  Kedi sahiplerinin merak ettiği konulardan biri de kedilerin neden masaj yaptığıdır. Kedi masajı, kedilerin ön patileriyle ritmik bir şekilde yaptığı yoğurma hareketine denir. Kediler özellikle masaj hareketini yumuşak ve tüylü yerlere yaparlar. Peki kediler neden masaj yapar?

  Kedilerin neden masaj yaptığına dair kesin bir bilgi olmasa da bu konuda çeşitli teoriler bulunmaktadır. Gelin isterseniz o teorilere birlikte bakalım.

Kediler Masaj Yapması Nereden Gelir?

  Kedilerin yoğurma hareketi ya da masajı olarak adlandırılan davranışları aslında gözlerinin kapalı olduğu döneme kadar uzanır. Gözleri kapalıyken acıktıklarında annelerin göğüslerine masaj yaparak beslenme ihtiyacı olduklarını iletirler. Kedilerin bu masaj hareketi yalnızca acıktıklarını haber vermekle kalmaz, anne kedinin süt akışını da hızlandırır. Öyle ki süt emerken de masaj hareketine devam ederler ve süt kanalları üzerinde basınç oluştururlar, bu da daha rahat bir akış sağlar.

  İlginizi çekebilir: Kedi Kumu

Kediler Önemsedikleri Kişilere Kedi Masajı Yapar

  Kedi masajı, kedilerin mutlu ve huzurlu olduklarında gerçekleştirdiği davranışlardandır. Gözlemler genelde kedilerin gösterilen bir ilgiden sonra yoğurma hareketi yaptığı yönündedir. Yani kedinizin bu hareketi sizi sevmede kullandığı eylemlerdendir. Yani bu teoride kedi masajı bir karşılık niteliğindedir.

  Kedilerin masaj yapması bazen rahatlatıcı bir etkiden ziyade acı verici olabilir. Çünkü kediler masaj yaparken tırnaklarını da kullanır. Masajın size yapıldığında da acı vermesi kaçınılmaz olabilir. Eğer kediniz sık sık bu davranışta bulunuyorsa ve masajı size yapıyorsa kucağınıza yumuşak bir battaniye alarak tırnakların size batmasının önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra kedinizin düzenli olarak tırnak bakımını yapmalısınız. Böylelikle size masaj yapmasında da tırnaklarından rahatsız olmasınız. Kedilerin tırnak bakımlarını nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, koyu renkli yere tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedilerin Uyku Öncesi Hazırlığı

  Kedilerin ataları, doğada uzun bitkilerin olduğu yerlerde kendilerine uyumak için yerler hazırlarlar. Bu hazırlıkları rahat bir saklanma yeri içindir. Yaşadığınız evin bahçesi varsa kedilerin bu saklanma davranışlarına siz de tanık olabilirsiniz. Onların bu içgüdüleri evde de rastlanılan bir durumdur. Kedilerin kuytu yerlerde uyumasını ve öncesinde kedi masajıyla o bölgeyi daha rahat bir hale getirdiğini göreceksiniz. Bazı kediler ise bu tehdit içgüdüsünü hissetmez ve ortalık yerde de masaj yaparak zemini kendince daha uygun hale getirir.

Kediler Masaj İle Bölgelerini İşaretler

  Özellikle birden fazla kedi olan evlerde yapılan masaj hareketi bölgeyi işaretlemeyle ilgili olabilir. Eğer evcil hayvanınız sık sık zaman geçirdiği yastıklara, koltuklara veya başka eşyalara masaj hareketi yapıyorsa bunu evdeki diğer kediden uzak tutmak amacı ile yapıyor olabilir. Kedilerin patileri benzersiz kokular salgılayan koku bezlerine sahiptir. Siz bu kokuyu alamıyor olsanız da kediler kendi içinde bu kokuları alabilirler.

Kediniz İlgi Bekliyor Olabilir

  Kedinizin masaj hareketi yapıyor olması sizden ilgi beklediği anlamını taşıyabilir. Bu ilgi seçme yöntemi yalnızca evdeki kedilerin değil, sokak kedilerinin de kullandığı yöntemlerden biridir. Özellikle karnı acıkan kediler bu tür davranışlarda bulunabilir.

kedi masajı

Etiketler: kedi masajı
Aralık 16, 2020
Listeye dön