Kediler Kaç Yıl Yaşar?

kedilerin ömrü

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

 

  Kediler ülkemizde ve dünyada en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yerini alır. Peki kedilerin insanlarla olan paylaşımları kaç yıl sürer? Yani kediler kaç yıl yaşar?

 

  Kedilerin kaç yıl yaşadıkları, ırklarına, beslenme kalitesine, yaşadıkları ortamlar gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle kedilerin ömürleri, yaşam sürelerin hakkında kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Özellikle sokakta yaşayan kedilerin yaşam şartları evde yaşayan kedilere göre daha zorlu olduğu için ömürleri biraz daha kısa olmaktadır.

 


Kedilerin Ömrü

 

  Kediler ortalama 12 ile 18 yıl yaşarlar. Fakat daha önce de bahsettiğimiz gibi sokak kedileri bu kadar şanslı olmayabilir. Hatta birçok sokak kedisi yavru oldukları dönemde yani daha 1 yaşını görmeden hayatlarını kaybedebilmektedir. Bu nedenle genelleme yaptığımızda sokaktaki kedilerin yaşam süresi evde beslenen bir kediye göre 3'te 1 oranında desek abartmış olmayız. Sokaktaki kedilerin yaşamlarını kaybetmesinde araba çarpması, insanlar tarafından şiddete uğrama, salgın hastalık, açlık, susuzluk, diğer kedilerle kavga etme gibi olumsuz koşullar sebebiyle ev kedilerine göre dezavantajlıdır.

 

  İlginizi çekebilir: Kedi Ödülleri 

 


En Uzun Süre Yaşayan Kedi

 

  Günümüze kadar en uzun süre yaşayan kedi ünvanı'nın 2005 yılında 38 yaşındayken ölen Creme Puff’ta olduğu bilinmektedir. Burada kedilerin sadece doğru beslenmesi, ırkı ve yaşam koşulları değil aynı zamanda düzenli olarak sağlık kontrollerinin de yapılmasıyla da alakalıdır. Bu sebeple kedinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, ondan kopamam diyorsanız düzenli olarak veteriner hekime götürerek genel sağlık muayenesinden geçmesini atlamamalısınız. Kedilerin ırklarından kaynaklı veya obezite gibi sorunlar kedilerin ömrünü kısaltan en belirgin sağlık sorunlarıdır. Dilerseniz bu konuyu maddeler halinde ele alalım.

 


Kedilerin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

 

  Kedilere gerekli ilgi ve bakım gösterildikten sonra çok daha uzun süre boyunca bizimle birlikte yaşayabilirler. Peki kedilerin uzun ve sağlıklı bir hayat geçirmesi için neler yapabiliriz?

 

- Kedinizi tanımak onun sağlık durumu hakkında size oldukça fazla fikir verir. Sevimli dostunuzdaki en küçük değişiklikleri bile erken fark etmeniz olası büyük bir sağlık sorununun önlenmesinde yardımcı olabilir.

 

- Kedinizin daha ilk dünyaya geldiği andan itibaren veteriner kontrollerine düzenli olarak götürülmesi ve aşılarının da aksatılmaması oldukça önemlidir.

 

  İlginizi çekebilir: Kedi Taşıma Çantası


 

- Evcil hayvanınızı beslerken mutlaka ırk, yaş gibi kriterlere uygun, açıkta satılmayan ve kaliteli kedi maması çeşitleriyle besleyin. Kedinizin beslenme değerlerine uygun olmayacağı için, ona asla ev yemeği yedirmeyin.

 

- Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için mutlaka ideal kiloda olması gereklidir. Aşırı zayıflık veya fazla kilo kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple kedinizin kilosunu kontrol altında tutun.

 

- Köpekler kadar olmasa da kedilerin de günlük egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Onların oynamayı en çok sevdiği oyunlarla ve kedi oyuncaklarını kullanarak gerekli egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

 

- Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli olan bakımlarının yanı sıra onlara gösterilecek olan ilgi ve sevgi yaşamlarını uzatmada oldukça faydalıdır. Kedinize çok sevildiği ve mutlu olduğunu hissettirecek bir ortam sağlarsanız, onun sağlığı için de yaşamına sağlam bir temel atmış olursunuz.

 

kedilerin ömrü

 

Etiketler: kedi ömrü, kedilerin ömrü, kediler kaç yıl yaşar, kedi kaç yıl yaşar,
Ekim 21, 2019
Listeye dön