Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

  Kedilerin tırnakları kimi zaman çok uzun ve yaralayıcı olabilir. Hatta kimi küçük kazalar sonrasında kendinize kedimin tırnağını kesmeli miyim gibi bir takım sorular soruyor olabilirsiniz. Peki cidden kedilerin tırnağı kesilir mi? Kesilirse kedi tırnağı nasıl kesilir? Her kedinin tırnağı kesilmeli midir?

Sokak Kedisi

  Sokak kedileri sahipsiz olduğundan kendi bakımlarını kendileri yaparlar. Tırnak bakımlarını da oldukça başarılı bir şekilde yerine getirebilirler. Fakat evde yaşayan kediler için bu durum geçerli değildir. Çünkü ev ortamı onların doğadaki yaşam tarzından oldukça farklı olduğundan tırnak bakımlarını yapabilecek bir alan bulamazlar. Dışarıda yaşayan kediler ise tırnaklarını ağaç gövdeleri ve diğer uygun zeminlere sürterek törpüleme ve bakım işlemini gerçekleştirebilirler.

Kedi Tırnak Kesimi

  Evde yaşayan kedilerin tırnakları törpülenmediğinde hem biz sahipleri için hem de onlar için rahatsız edici olabilir. Hatta tırnakların törpülenmemesi kedilerin rahat yürüyememesine de neden olabilir. Kedinizin kendi kendine tırnaklarını törpülemesi için bir kedi tırmalama tahtası veya platformu almanızda yarar vardır.

  Evde yaşayan kedilerin tırnakları çok uzadığında perdelere, koltuk veya masa örtülerine takılabilir. Bu takılmalar zamanla rahatsız edici bir hal alabilir. Sizin de evcil hayvanınızın tırnakları çok uzadıysa kedi tırnak makası yardımı ile onların tırnaklarını kesebilirsiniz. Fakat tırnak kesme işlemini gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken bir husus vardır, o da; kedinizin dışarı çıkan bir kedi olup olmadığıdır. Kediniz zaman zaman dışarı çıkıyorsa tırnaklarını asla kesmeyin. Çünkü kediler kendilerini pençeleri ile savunduğundan dışarı çıktığında eğer bir kavgaya karışırsa dayak yiyebilir ve muhtemelen de yaralanır. Bu yüzden kendilerini savunması için dışarı çıkan kedilerin tırnakları kesilmemelidir.

  Kediniz dışarı çıkmıyorsa ve tırnakları çok uzun, onu rahatsız edecek hale geldiyse, hatta sizde de küçük yaralanmalara sebep oluyorsa tırnaklarını kesebilirsiniz. Kedi tırnak kesimini kendiniz gerçekleştiremiyor veya evcil hayvanınıza zarar vermekten çekiniyorsanız veteriner hekime götürerek orada tırnak kesimi yaptırmanız daha iyi olur.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

  Kedinizin tırnağını kesmeye karar verdiyseniz ve bu işlemi kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar vardır. Bunlardan biri tırnak damarlarına dikkat etmektir. Kedilerin tırnak dipleri pembe, uç kısımları ise daha şeffaf bir renktedir. Kedi tırnak kesiminde de pembe kısımları geçmemek gerekir. Eğer yanlışlıkla fazla dipten keserseniz kedinizin tırnağını hem kedinizin canı acır hem de orada kanama başlar. Kedinizin tırnağını keserken ucundan birazcık olması yeterlidir.

  Bazı kedilerin tırnağı siyah renkte olur ve tırnakların diplerindeki damarlar gözükmez. Bu yüzden siyah tırnaklı kedilerin tırnağını keserken daha dikkatli olmalısınız ve kedinizin tırnağını keserken mutlaka dibe yaklaşmadan ucundan kesmelisiniz.

Kedi Tırnak Makası

  Kedi tırnak kesme işlemini gerçekleştirirken insanlar için üretilmiş olan tırnak makası değil, evcil hayvanınız için üretilmiş olan kedi tırnak makasını kullanmalısınız. Aksi taktirde kedinize zarar verebilir, makasın ortak kullanılan bir makas olaması halinde de sağlık kurallarını hiçe saymış olursunuz. Ayrıca kedinizin tırnaklarını keserken zorlanabilir ve tırnak damarını kesmeniz durumunda kedide bir travmaya neden olabilirsiniz. Bu yüzden kedinizin tırnaklarını keserken onlar için üretilmiş olan kedi tırnak makası kullanmalısınız.

 

kedi tırnağı nasıl kesilir


 
Etiketler: Kedi Tırnağı, kedi tırnak makası,
Mart 10, 2020
Listeye dön