Kedi Isırığı

kedi ısırığı

Kedi Isırığı

  Kediler, ısırdıkları zaman eklemlere ve dokulara kadar ulaşabilen, ideal üreme ortamları yaratan bakterileri bulaştırırlar.

  Kedi ısırması, insanlarda eller için çok tehlikeli olabiliyor. Amerika’da, üç hastadan en az bir tanesi kedi ısırığı yaralarından dolayı hastaneye yatıyor ve bunların üçte ikisi de operasyon oluyor. Hand Surgery gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, orta yaşlardaki bayanlarda ısırılma vakaları daha çok görülüyor.

  

Kedi Isırması

  Kedi ısırmasının bu kadar tehlikeli olmasının sebebi ise köpeğe veya insana oranla ağızlarında daha fazla mikrop biriktirmesi ile alakalı değil aslında köpek dişleri ile alakalıdır. Mayo Clinic plastik ve ortopedik el cerrahı Dr. Brian Carlsen, köpeklerin dişlerinin daha küt olduğunu bu sebepten ısırıklarının derinlere nüfuz etmeyip sadece geniş yaralara sebep olacağını ancak kedilerin dişlerinin keskin olduğunu ve derine kadar nüfuz eden ısırıklarla eklemlere ve tendo kılıflarına bakteri bulaştırabileceklerini belirtiyor. Probleme sebep olan minicik bir ısırık da olabiliyor çünkü bakteriler kan ve immun sistemden korunarak rahatça gelişebilecekleri tendon kılıfına veya ekleme yerleşiyorlar. Kedi ısırması ile bulaşan bakterilere karşı antibiyotiklerle savaşmak ise çok zor bir yöntem.

 

  İlginizi çekebilir: Kedi Evi  

 

Kedi Isırmasına Ne Yapılır

  Yapılan çalışmada, araştırmacılar kedi ısırığı ile yaralanmış 193 adet hasta belirlediler. Bunların 57 tanesi ortalama 3 gün hastanede kaldı. Hastanede yatan 38 kişinin yaralarının ise yıkanma veya debridmana ihtiyacı vardı. 8 kişi ise tek operasyon veya rekonstruktif cerrahi operasyonu oldu. Bu 193 hastadan %69’u kadındı ve ortalama yaşları 49 idi. Hastaların yarısı ilk önce acil odasına, diğer kısmı da ilk basamak tedavisine gittiler. Isırılma ile tedavi süreci arasındaki zaman ortalama 27 saatti. Araştırmada, dirsek yukarısından veya eldeki herhangi bir eklemden ısırılan kişilerin, yumuşak dokulardan ısırılan kişilere oranla daha büyük risk taşıdıkları belirlendi. 193 kişiden 36 tanesi hemen hastaneye yatırıldı. Diğer 154 kişi ise yatırılmadan ağızdan antibiyotikler ile tedavi edildi, 3 tanesi de tedavi edilmedi. Ancak ağızdan antibiyotiklerle tedavi olan hastaların %14’ü başarısız oldu ve hastaneye yatırılmak zorunda kalındı.

 

kedi ısırığı

  

Kedi Isırığı Tedavisi

  Çıkan sonuçlar doğrultusunda hekimlerin ve ısırılan insanların yaralarını ciddiye almaları ve dikkatlice değerlendirmeleri gerekmektedir. Hastaların, derilerinde yangı ve şişkinlik görüldüğü zaman agresif tedavi yöntemleri uygulamak gerekebilir. İnsanlar kedi ısırmalarını köpek ısırmalarına nazaran daha az önemsiyorlar çünkü genelde kedi ısırıkları daha küçük ama köpek ısırıkları daha kötü oluyor diye açıklayan Dr. Carlsen, bunun bir hata olduğunu ve kedi ısırıklarının her ne kadar tehlikesiz gibi görünse de aslında çok ciddi sonuçlara yol açabileceğini söylüyor.

  

 

   İlginizi çekebilir: Kedi Taşıma Çantaları

 

   

Etiketler: kedi ısırığı,kedi ısırığı tedavisi, kedi ısırığına ne iyi gelir,
Ekim 02, 2018
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR