Kuşların Özellikleri?

Kuşlar Hakkına

 

Kuşlar hakkında bilmeniz gereken bir kaç şeyler?

 

En büyük kuş? "Devekuşu"

Dünyanın en büyük kuşu devekuşudur. Boyları 2 buçuk metreyi aşar. Ağırlıkları ise 150 kiloya kadar ulaşır.

 

En küçük kuş? "Sinekkuşu"

En küçük kuş Küba´da yaşayan sinekkuşudur. Uzunluğu 6cm bile değildir. Ağırlığı ise sadece 1,5 gram kadardır.

 

En ağır kuş? "Kori Toy Kuşu"

Uçabilen en ağır kuş Avrupa ve Asya´da yaşayan ve hindiye benzeyen bir kuş olan koritoy kuşlarıdır. Bu kuş türünün ağırlığı ortalama 12-15 kg´dır. Bundan daha ağır kuş türleri de vardır elbette ancak 15 kilodan daha ağır kuşlar uçamazlar. Örneğin; kuğu uçabilmek için ağırdır. Bu yüzden yeterli bir kalkış hızına ulaşana kadar yerde koşup hızlandıktan sonra uçarlar.

 

Hangi kuşun dört ayağı vardır? "Young Hoatzin"

Evet kuşlar iki ayaklı hayvanlardır ancak bir istisna tür bu genellemenin dışındadır. Brezilya ormanlarında yaşayan "genç hoatzin" denilen kuş türünün dört ayağı vardır. Üstelik yavru hoatzinlerin kanatlarında pençeleri vardır.

 

En keskin görüşlü kuş? "Avcı Kuş"

 

8-10 km. uzakta ki bir avını bile net bir şekilde görebilecek kadar keskin görüşe sahip kuşlar avcı kuşlardır.

 

 

Kuşların atası kimdir ?

Kuşlar, arka bacakları üstünde koşan, ufak, hafif kemikli, sıcak kanlı sürüngenlerden, dinozorlardan evrildiler. Kuşlar, sürüngenler gibi yumurtlarlar ve bacakları pullu olur. Tüyleri, kendilerini sıcak tutmak üzere pullardan gelişmiş olabilir.

Archaeopteryx adlı tanınmış fosil, yarı kuş yarı sürüngen gibi görünüyor. bundan 130 milyon yıl önce yaşamış olan archaeopteryx, yaklaşık 100 milyon yıl önce, kretase (cretaceous) adı verilen yerbilimsel çağda ortaya çıkan gerçek ilk kuşların atasına benziyor.

 

Kuşlar nerelerde yaşarlar ?

Dünyanın dörtbir yanına yayılmış türlerdir. En soğuk kutuplar ve en sıcak ekvator bölgelerinde yaşamaları yaşam şartlarına karşı dayanıklılıklarının bir bulgusudur.

 

Kuşlar neden uçarlar ?

Kuşlar birçok avcı türün hedefi olduğundan kaçma zorunluluklarından uçarlar . Gıda edinmek için gezintilerini en korunklı alan olan gökyüzünde yaparak bir çok yırtıcı ve avcının hedefi olmaktan kurtulurlar.

Devekuşu gibi başka kuşlar, çok ağır olduklarından herhalde hiç uçamadılar. Bu kuşların çoğu, yırtıcıların sinsice yaklaşıp üzerlerine atlayamayacakları açık yerlerde yaşarlar. bunlar, büyük koşuculardır.

 

Kuşlar nasıl uçarlar ?

Kuşların uçabilmelerinin tek sebebi, cüsselerine göre çok hafif olmaları. Kemiklerinin içlerinin boş olması, dişlerinin ve idrar keselerinin bulunmaması, ağırlıktan tasarruf etmelerini temin eder. Bunlara karşılık tüyleri, kanatları ve kendilerine güç veren çok büyük kasları bulunur.

 

Kuşlar iyi görebilirler mi ?

Kuşların görüşleri çok iyi, gözleri iri olur. Çoğu, renkli olarak görür; renkli tüyleri ise, üreme hedefli gösterilerinde büyük önem taşırlar. Baykuş gibi gececi kuşlar, son derece loş ışıkta çok iyi görürler, fakat renkleri çok iyi göremezler.

Çoğu kuşun gözleri, kafalarının yan taraflarında yer alarak çevrelerini iyice görebilmelerini temin ederler. Bu, yaklaşan tehlikeleri görmelerine yardımcı olurken dünyayı çok yassı biçimde görmelerine yol açar. Avcı kuşların ileriye bakan gözleri, nesneleri üç boyutta görebilmelerini sağlayarak hızlı hareket eden avları yakalamalarına yardımcı olur. Bu kuşların görme duyuları, bizimkilerden 10 kat keskin olabilir.

Çoğu kuşun işitme duyusu da harika olur. Kulakları, insanlarınki gibi çıkıntılı olmaz. Gözlerinin tam arkasında yer alan kulak delikleri, tüylerle kaplı olur.

 

Kuşlar neler yerler ?

Kuşların çoğu, enerjisi yüksek yiyeceklerden tohum, tane, kurtçuk, böcek, balık, memeli, hatta başka kuşları yer. Daha azı ise ot gibi enerjisi düşük yiyeceklerden yemekle birlikte pekçok ördek, kaz ve kuğu, otlarla iyi beslenirler.

Kuşların her bir türü, belli bir yiyecekten yemeye uyum sağlamışlardır. Bazılarının gagası, yapraklardaki böcekleri toplamak için ufak, nazik yapıda olurken bazılarınınsa, yumuşak çamuru kazıp kurtçukları çıkartmak için uzun, diğerlerinin ise etleri parçalamak için kıvrık olur.

 

Kuşlar neden tüylü olurlar ?

Tüy, sadece kuşlarda bulunur. Saçlarımız ve tırnaklarımız ile aynı maddeden yapılmış olan tüyler, içlerinde bir hava tabakası tutarak kuşları sıcak ve kuru olarak muhafaza ederken renkleri, yırtıcılardan gizlenmelerine ve rakiplerine gösteriş yapmalarına yardımcı olur. Tüyler, hepsinden çok, uçmak için lazım geniş fakat hafif yüzeyleri (kanatları ve kuyruğu) temin ederler.

 

 

Etiketler: Kuşlar Hakkına
Ocak 14, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR