Güvercin

güvercin

Güvercin

Güvercingiller ailesinden olan ve kuşlar sınıfına ait olan kuş türü Güvercin ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde beslenmektedir. Beslenme amacı görsellik, performans gibi birçok sebebe dayanmakla birlikte şehirlerin meydanlarından köylere kadar birçok alanda güvercinleri görebilirsiniz.

Güvercinlerin kafatası ile beyni arasında bulunan ferromanyetik adı verilen bazı parçacıklar, yerin manyetik alanına karşı duyarlı birimler haline gelmiştir. Yani bu sistem sayesinde güvercinler yerin manyetik alanındaki değişimleri sezebilmektedir. Ayrıca güvercinler çok uzaklara dahi uçtuklarında yönlerini kolayca bulabilirler. Güvercinlerde omurilikler omurga kanalının son kısmına kadar uzanır, omurilikten ayrılan sinir sistemi, bütün organlara ve kaslara kadar da yayılır.

Güvercinlerin Genel Özellikleri

Güvercinlerin vücut yapıları orta büyüklüktedir. Gagaları da orta büyüklükte olup gaganın kısa olması ve farklı melezlemelerin yaşandığının bir kanıtıdır. Bu tür güvercinlerin boyunları fazla uzun değildir, ayakları da biraz kısa ve dirsekten aşağı kısmı paçasızdır. Dirsek aşağısındaki her tüy paça olarak kabul edilir. Kuşun kuyruk telek sayısı 14 ile 18 arasındadır, kanatları kuyruk üzerinde taşınır. Taşınma şekli ise güvercinin karakteristik özelliği olarak bilinir. Makaracı güvercin ırklarında görülen kuyruğun kanat altında taşınma biçimi bu kuşlarda olmamalıdır. Ancak kanatlar farklı şekillerde taşınıyorsa, bu güvercinlerin safkan olmadığı kanaatine varılabilir. Gaga renkleri kuşun rengi ne olursa olsun beyaz renkte olmalıdır. Yine de gaga ucunda küçük bir koyuluk olabilir. Sadece mavi renklerde mor gaga rengine rastlanabilmektedir. Güvercinlerin rengi ne olursa olsun göz rengi açıktır. Sadece beyaz güvercinde siyah göz rengi görülebilir. Güvercinler tepeli ya da tepesiz olabilir. Güvercinlerin bütün renklerinin tepeli ve tepesiz olanları bulunmaktadır. Bu güvercinlerde tepe kulaktan kulağa tabir edilen tarzda geniştir. Tepe güvercinin ensesinin altından başlar ve enseyi tam olarak çevreler. Tepenin her iki ucunda tepe gülü adı verilen tarzda şekillenmeler makbul kabul edilmektedir.

Dişi güvercin genelde iki yumurta yumurtlayıp kuluçkaya yatar. Çok yaygın olmasa da üç veya tek yumurtanın üstüne kuluçkaya yattıkları da görülmektedir. Bir güvercin yumurtasının ilk yumurtası 15 gram kadardır. 11 gram kadar doğan yavrular da 7. günde 70 grama ulaşırken 14.günde 170 grama kadar ulaşır. Yavru güvercin 24-25 günlükken tek başlarına yem yemeye başlamaktadırlar.

Güvercin Renkleri

  Güvercinlerde genel olarak 5 çeşit renk görülmektedir. Bu renkler beyaz, siyah, kırmızı, sarı ve mavi renktir. Bu renklerin de tepeli veya tepesiz olan çeşitleri bulunmaktadır. Bu renklerin adlandırılışına bakacak olursak

Beyaz Güvercin

Beyaz güvercinlerin tüm vücudu beyaz renktedir. Herhangi bir işaret taşımazlar. Beyaz güvercinlerin herhangi bir yerinde de farklı renkte tüy bulunmaz. Göz renkleri siyahtır ve gagaları beyaz olmaktadır.

Kanarya

Sarı renkteki güvercinler kanarya olarak adlandırılır. Bu güvercinlerin tüm vücutları sarı renktedir ve işaret taşımazlar. Vücutlarında beyaz tüy bulunmamasına dikkat edilir. Kanarya olarak adlandırılan güvercinlerin göz renkleri açıktır ve gagaları beyazdır.

Pal Güvercin

Bütün vücutları kırmızı, daha çok koyu kızıl tondadır. İşaret taşımazlar ve vücutlarının herhangi bir yerinde beyaz tüy bulunmamasına dikkat edilir. Pal güvercinlerin göz renkleri açıktır ve gagaları beyazdır.

Murakat Güvercin

Murakatların vücutlarının tamamı siyahtır. İşaret taşımazlar ve vücutlarının herhangi bir yerinde beyaz tüy bulunmamasına dikkat edilir. Göz renkleri açık olan murakatların gagaları beyazdır.

Zavrak Güvercin

  Bu güvercinleri renkleri dumanlı mavi olarak da adlandırılır. Mavimsi ve gri renkte olurlar.Zavrak güvercinde işaret olarak adlandırılan kanat üzerinde iki sıra şerit bulunmaktadır. Bu renk çeşidi güvercinde mor renk gagaya da rastlanabilir. Zavrak daha az bulunan bir renk çeşididir ve küllü olarak da adlandırılır. Zavrak güvercinin bir de işaret olarak çakmaklıları vardır. Çakmaklı olanlara tekir adı verilir. Tekirlerin de kanatlarının üzerinde iki sıra şerit yerine küçük siyah noktacıklarıdan oluşan pullu bir yapı bulunur.

 

güvercin


 
Etiketler: kuş türleri, kuş ırkları,
Nisan 04, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR