Köpeklerde Beslenme Hastalıkları

köpek beslenme hastalığı

Köpeklerde Aşırı Şişmanlık

  Hekiminizden öğrenebileceğiniz yaş ve ırk ve cinsiyet özelliklerine uygun kilonun %15-25 üzerine çıkılması aşırı şişmanlık (obezite) olarak tanımlanabilir. En büyük neden düzensiz beslenme ve hareketsizlik olarak görülür. Bunların dışında yaşlılık, kısırlaştırma, stres gibi faktörler de etkilidir. Başlangıçta kuyruk dipleri ve karın bölgesinde aşırı yağlanmayla dikkat çeker. Olumsuz etkileri, kalp rahatsızlıkları, şeker, hareket kaybı, kabızlık olarak gösterilebilir. Düzenli hekim kontrolünde olan köpeklerde takip edildiği taktirde ender olarak görülür. Prescription mama kullanımı, düzenli hekim gözetimi ile kontrol edilebilir.

 

Köpeklerde Aşırı Zayıflık

  Mide ve bağırsakların aşırı dolu olması, korku, yabancı cisim yutma, tümörler vb. durumlarda ortaya çıkan iştah kaybı; sürekliliğin boyutu önemli olmak kaydıyla özen gösterilmesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı kilo kaybı büyük bir halsizlik, kas kaybı ve anemi oluşumunu yaratır. Oranları ayarlanmış dengeli bir beslenme, vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Hekim desteği alınmadığı taktirde sonuç ölüme kadar gidebilir.

  

 

Köpeklerde Kemik Gelişim Bozukluğu

  Özellikle büyük ırka mensup köpeklerde bebeklik döneminde bilinçsiz ve aşırı beslenme sonucu ortaya çıkan ve ileriki yaşam sürecini kökten etkileyecek bir durumdur. Kemiklerin henüz gelişimini tamamlamadığı bu dönemde, üstlerine besinsel ağır bir yükün binmesi kemik gelişimini olumsuz etkileyecektir. Hekim kontrolünde bir besin diyeti ile erken dönemde alınacak tedbirler ile kontrol edilebilir.

  

 

Köpeklerde Taş,Toprak ve Dışkı Yeme

  Profesyonel olmayan mama alışkanlığı, ilk 6 ay içinde yoğun olarak görülen vitamin, mineral ve diğer yaşamsal maddelerin vücuda yeteri kadar alınmamasıyla ortaya çıkan bu durum, köpeğin vücudundaki bu eksik maddeleri takviye etmek istemesiyle beraber ortaya çıkan kötü bir alışkanlıktır. Profesyonel mama kullanımına geçilmesi ve bu gibi durumlar için özel olarak hazırlanmış ek ürünlerin hastaya verilmesiyle hekim kontrolünde toparlanacak bu durum ilk etapta sizleri korkutsa da kontrolü kolaydır.

 

 

 

KEDİ VE KÖPEKLERDE BESLENME YANLIŞLARI

  Kedi ve köpeklerde gözlenen enerji fazlalığı,yetersiz beslenme ya da diğer nedenlerden kaynaklanan sağlık problemleri, pratik olarak 4 ana başlıkta toplanabilir.

 

 

Köpeklerde Enerji Fazlalığı

  Büyük ırklardan German Shepherd(Alman çoban köpeği), St.Bernard, Alman Doggie köpeklerinin büyüme devrelerinde yüksek enerji alınması sonucunda ''Osteochondros Sendromu'' ortaya çıkar. Bu durum geri dönüşümsüz olarak iskelet sisteminde bozukluklara sebep olur ve hayvanın tüm hayatı boyunca yaşayacağı problemlere neden olur! Enerji fazlalığı, yetişkin köpeklerde ise, Adipozitaza(aşırı kilo)'ya sebep olur. Normal canlı ağırlığının %20'sinin aşılması, bu soruna neden olur.

  Gelişmiş ülkelerde, kedi ve köpeklerde en fazla rastlanan beslenme yanlışlığıdır!

 Köpeklerin %25-40, kedilerin ise %20-30'unda, bu probleme rastlanır... Aşırı kilo, iskelet sisteminde olumsuz etki yaptığı gibi, diyabet ve tümör riskini de arttırır! Ayrıca enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı hayvanın direncini düşürür! Enerji bakımından eksik beslenme, genellikle görülmez.

  

 

Köpeklerde Yetersiz Beslenme

  Kedi ve köpek bakımında, en büyük beslenme yanlışlarından biri de,Kalsiyum (Ca) yetersizliğidir. Özellikle büyüme dönemlerinde kalsiyum yetersizliğinin en büyük nedeni, fazla fosfor alımıdır! Kalsiyum, eksik beslenmenin yanında alınan fazla et ve sebze nedeniyle düşmesidir. Bu nedenle besinlere ek olarak verilecek kalsiyum bu problemin çözülmesine yardımcı olacaktır.

 

  Sodyum(Na) eksikliği, genelde evde hazırladığımız kedi-köpek mamalarına yeterince tuz ilave etmememizden kaynaklanmaktadır.. bunun sonucunda hayvanlarınızda taşikardi ve exikkoz gibi problemler görülmektedir. Kedilerde gözlemlenen Taurin (esansiyel amino asit)eksikliği, tek taraflı hayvansal yağdan yoksun beslenme yanlışlığı sonucunda ortaya çıkar..

 

  Kedi ve köpeklerde gözlemlenen diğer esansiyel besin maddeleri eksikliklerinde özellikle, lilolenik asit(sakatat ile besleme) farklı vitaminler(Biotin,vitamin A,E,B2,B6) ve mineral maddelerin(çinko,demir,iyot) eksikliklerinde, deri ve tüy problemleri ortaya çıkar!

  

 

Köpeklerde Vitamin Fazlalığı - Hybervitaminoz

  Vitamin D preparatlarının gereksiz yere kullanılması durumunda,yumuşak dokuların kireçlenmesi, özellikle damar ile böbreklerde harabiyet meydana gelmesine neden olur! Vitamin A fazlalığı, fazla miktarda pişmemiş ciğer tüketen kedilerde gözlemlenir. Bu beslenme yanlışında devam edilirse, boyun ve sırt bölgesindeki kemiklerde üremeler şekillenir ve kedi, kafa çevirme hareketlerini yapamaz. Geri dönüşümü olmayan bu problem, yanlış beslenme devam ederse hayvanın ölümüne neden olacaktır!

  

 

Köpeklerde Diğer Beslenme Yanlışlıkları

  ''All-Meat''sendromu ani ve fazla et ile beslenme sonucunda kalsiyum ve iyot yetersizliğine bağlı olarak deri yapısında bozukluk, kepeklenme, cıvık-kötü kokulu dışkı ve iskelet bozukluğu problemleri ortaya çıkar. Bu durumun önlenmesi için sebze ve meyve ağırlıklı rasyonlar ve ilave mineral takviyesi yapılmalıdır!

 

  Erişkin kedi ve köpeklerde gözlemlenen güçlü veya zayıf Laktoz-intoleransı nedeniyle süt ve süt ürünlerinin, sadece belli sınırlar dahilinde ve özellikle sütün yarı yarıya su ile karıştırılması şekliyle verilmesi önerilir.

 

  Günlük laktoz alımı,1-2g/kg canlı ağırlık kalsiyum düzeyini aşmamalıdır!

 

  Köpeklerde çok fazla yada sürekli olarak kemik tüketilmesi, (10g/kg kalsiyum/gün)hareket zorluğuna, ağır obstipasyonlara (tıkanıklık),sindirim sisteminde yaralanmalar ve bozukluklara neden olmaktadır!

 

  Bu 4 madde başlığı altında incelenen ve kedi köpek sahiplerinin alışkanlıklar ve kulaktan dolma bilgiler ile sıklıkla yaptıkları beslenme yanlışlıkları, kedi ve köpeklerin hastalanmalarına hatta ölümlerine sebep olmaktadır!

 

  Tüm bu beslenme hatalarını minimuma indirmek için daima hekim kontrolünde bir beslenme diyeti uygulanmalı ve içeriği her ırka uygun özenle hazırlanmış olan profesyonel kuru köpek mamaları öncelikle tercih edilmelidir!

 

 

  İlginizi çekebilir: Köpeğinizin Arkadaş Edinmesinin 6 Yolu 

 

 


Etiketler: köpek, köpek beslenmesi, köpek maması, köpeğim şişman, kilolu köpek, zayıf köpek,
Mart 12, 2019
Listeye dön