Aktif Karbon Nedir?

 

Aktif karbon, akvaryumunuzu kirleten çözünmüş organik bileşenleri tutarak suyun kalitesini arttıran akvaryum filtre malzemesi olarak en basit biçimde tarif edilebilir. Akvaryumunuzun suyunun belirli kriterlere sahip olması gerekir. sertliğinden amonyağa kadar bir çok değer balıkların sağlıklı yaşam sürmesi için gerekli değerlerde olması gerekir. Sık sık su değiştirerek akvaryum temizliği yapmak her zaman akılcıl ve pratik bir çözüm değildir. Akvaryumda sık su değişimi hobiciler tarafından tercih edilmeyen bir durumdur.

İşte bütün bu sebeplerden dolayı akvaryum filtreleri oldukça önemlidir. Bu filtreler içerisine yerleştirilen malzemelerin farklı görevleri vardır ki aktif karbon da bunlardan biridir. Çoğu marka kendi filtresine uygun mekanik ve kimyasal filtreleme sunan ürünleri de satışa sunmuşlardır. Genelde her markanın modeli ve şekli kendi ürünü ile uyumludur.

 

Aktif karbonu ne zaman kullanmalısınız?

Akvaryum suyunun renk değiştirmesi ve bulanık olması istenmeyen bir durumdur. Berrak bir suya sahip akvaryumlar her zaman sağlıklı balıkların bir habercisidir. Örneğin, akvaryumunuzda bulunan mango suyu sarımtırak bir renk alır. İşte tamda bu rengi veren partikülleri aktif karbon emer. Böylece akvaryumunuzu temizler.

Çok fazla yem atılan akvaryumlarda yemde bulunan gıdalar suyu renklendirir. Aslında bu durum yemin gereğinden fazla atıldığının bir belirtisi olsa da aktif karbon bu durumda da da iş görür.

Harika bir bakım programında bile kokular olur. Ölü bir balık, çürüyen yiyecekler, balık atıkları birikmesi, bunların hepsi kötü bir kokuya neden olur. Aktif karbon bu kokuyu yapan elementleri yok etmeye yardımcı olur.

 

Aktif Karbon ne zaman kullanılmamalıdır?

İlaç tedavisi: Aktif karbon, akvaryumunuzdaki ilaçları temizler. Tedaviye başladığınızda aktif karbonunuzu çıkarın.

 

Aktif Karbon Nereye yerleştirmelisiniz?

Faydalı bakteriler karbon kartuşunuzda çoğalmaz. partiküllerle tıkanmasını önlemek için sünger ve seramik gibi mekanik filtrasyon malzemesinden sonra yerleştirin. Daha önce de belirtildiği gibi aktif karbon satın alırken filtrenizle uyumlu olup olmadığına dikkat edin.

 

Ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Karbon kartuşunuzu değiştirmeniz gereken sıklık, markaya ve emmek istediğiniz madde miktarına göre değişir. Genel bir kural yaklaşık 1 ay değişim süresi için idealdir. Aktif Karbon, durulanamaz veya yeniden doldurulamaz. Gözenekler tıkandığında, daha fazla emmeyecektir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR