Ginepig Tırnak Makası

Ginepig tırnağı aynı bizim tırnaklarımız gibi düzenli olarak uzar. Doğal yaşamda Ginepigler tırnaklarını ağaçlarda yada sert zeminde törpüler fakat evde yaşayanlar için tırnak törpüleme şansları yoktur. Tırnak zamanla uzayarak yürümeyi engelleyen, acı veren rahatsız edici bir hal alabilir. Bu durumda bizlerin minik dostumuza tırnak bakımı yapmamız gerekir. Tırnak bakımı yaparken birkaç basit araca ihtiyaç vardır. Bunlar ginepig tırnak makası ve küçük tırnak törpüsü ilk etapta bu işlem için yeterlidir.

 

Evcil hayvan malzemeleri arasında tırnak makası hemen hemen her petshop'ta bulabileceğiniz bir üründür. Kullanım kolaylığına bağlı olarak avuç içi ve parmak tırnak makaslarının yanında giyotin modelleri de mevcuttur. Seçimi sizin kullanım alışkanlığına göre yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Ginepig tırnağı ne sıklıkla kesilmelidir?

Ginepiğin tırnaklarını kesmek biraz sizi zorlayabilir, ancak bunun düzenli olarak yaparsanız daha kolay bir hal alacaktır. İdeal olarak iki ila dört haftada bir yapılması önemlidir. Eğer bu süre uzatılırsa, kıvrılmaya başlayacaklar ve bu da tırnakları kesmeyi zorlaştıracaktır. Bunu ne kadar sık ​​yaparsanız, kendinize o kadar güvenirsiniz ve o kadar kolay olur.

 

Ginepig tırnaklarını kesmek için en iyi makas hangisidir?

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, özellikle ginepiğin tırnaklarını kesmek için yapılmış makaslar vardır. Genellikle genç ginepig, tırnakları yaşlandıkça kalınlaşabilen yaşlı ginepiglere göre çok daha yumuşak ve narin tırnaklara sahip olduğunu göreceksiniz. Ayrıca arka ayaklardaki tırnaklar ön ayaklardan daha kalın olma eğilimindedir. Kullanımı size en kolay olan evcil hayvan tırnak makasını seçebilirsiniz.

 

Tırnak kesiminde dikkat edilmesi gerekenler.

Kişiler, 'hızlı' kesmekten korktukları için tırnak kesme konusunda gergin olurlar. Tırnağın içinden geçen kırmızı kan damarı vardır ve bu gözlenebilir. Pembe dokuyu keserseniz kanar, bundan kaçınmaya çalışmalısınız. Tırnakları ne kadar sık ​​keserseniz, o kadar kan damarları geri çekilir. Böylece tırnak kesimi daha kolay olur.

 

Kobayınızın tırnaklarını kesmek için gerekenler nelerdir?

Küçük evcil hayvan tırnak makası (tırnak kalınlığı nedeniyle avuç içi büyük tırnak makası genellikle daha kolaydır) Tırnağı keserken kanama durumunda kanama durdurucu tozlar yada kan taşları

LED ışıklı büyüteç

Tırnaklar nasıl kesilir

Bu bazen 2 kişiyle daha kolay oluyor ama kendi başınıza yapmaya alışmakta fayda var.

 

Ginepiği kaldırın ve kucağınızda sıkıca tutun. Konum, sizin ve evcil hayvanınızın en rahat ettiği şeye bağlıdır, ancak bir seçenek, ayaklarını önlerinde tutabilmeniz için sırtlarını karnınıza dayayacak şekilde yerleştirmektir. Tırnağa dikkatlice bakın ve hızlı olanın nerede olduğunu görebilirsiniz. Daha açık renkli tırnaklarda hızlı olanı daha koyu bir çizgi olarak görebilirsiniz, ancak daha koyu tırnaklarda daha dikkatli olmanız gerekir. Pembe dokunun görünen kısmının hemen altına kırpın. Patiler sol elle kavranır sağ el tırnak makasını tutar. El ve ayak tırnakları sırayla kesilir. Bunun sıra ile yapılması aralarda unutulan tırnakların önüne geçer.

 

Siyah olan kobay tırnakları nasıl kesilir?

Genellikle daha koyu olan bazı kobayların siyah tırnakları vardır. Bu, hızlı görmeyi neredeyse imkansız hale getirir ve tırnak kırpma söz konusu olduğunda biraz zor olabilir. Bu tip tırnak kesiminde aydınlık bir ortam seçin yada ek aydınlatma kullanın.

 

Tırnak kanamaya başlarsa ne yapmalı?

Çok dikkatli olsanız bile, yanlışlıkla kan damarını kesebilirsiniz. Bu durumda tırnak kanar ama panik yapmayın ve üzülmeyin . Ayağını kan durdurucu tozu veya kan taşı kullanarak kanamayı durdurabilirsiniz. Sağlık açısından parmağın ucuna kan taşını 1-2 dk bastırmak işe yarayacaktır. Kanamanın durduğundan emin olana kadar evcil hayvanınızı kafesine geri koymayın.

 

Tırnak kesmek nasıl daha kolay hale getirilir?

Zor olan tırnak kesme işini olabildiğince kolaylaştırmak önemlidir. İyi aydınlatılmış bir alanda olduğunuzdan emin olmalısınız. Tırnağın altındaki zemine bir ışık (başucu lambası) bile yerleştirebilirsiniz, bu pembe çizgiyi göstermeye yardımcı olabilir.

Genellikle dahili LED ışıklarla birlikte gelen büyüteçleri kullanırız. Bunları kullandıktan sonra tırnak kesimi çok daha kolay ve daha az stresli hale gelir. Endişenin çoğunu ortadan kaldırır çünkü nereden kestiğinizi çok daha net görebilirsiniz. Ayrıca özellikle koyu renkli tırnaklarda kan damarının tam olarak nerede olduğunu görmeye yardımcı olur.

 

Kıvrılan veya çok uzamış tırnaklar nasıl kesilir?

Ginepiğin tırnakları uzadıkça kan akışı da artar. Tırnağı aşağı doğru takip eder. Bu nedenle, evcil hayvanınızın tırnaklarını çok uzundan normal uzunluğa geri keserseniz, tırnak kanar. Aşırı büyümüş tırnaklarla, kan damarını geri çekmek için birkaç günde bir biraz kırpın. Bunu düzenli olarak birkaç kez yaptığınızda, tırnaklar normal uzunlukta olacak ve kan damarı geri çekilecektir. Bu noktada 2-4 haftada bir kesebilirsiniz ve işiniz çok daha kolay olacaktır. Küçük parmaktaki tırnak genelde kıvrılır ve yumuşak dokuya batar . Bu durumun topallığa yol açabilir. Dönmüş tırnakları mutlaka kesip batan kısmı çıkarmalısınız.

Kobayınızın tırnaklarını ne kadar sık ​​keserseniz, kendinize o kadar güveneceksiniz. Endişeli olduğunuz için bırakırsanız, kobayınız acı çekecek ve muhtemelen inanılmaz derecede ağrılı ayaklara sahip olacak ve bu da enfeksiyon kapabilecektir. Bu nedenle, bunu çok zor buluyorsanız veya düzgün bir şekilde yapamayacağınızdan endişeleniyorsanız, bunu sizin için aylık olarak yapabilecek bir profesyonel bulmalısınız.

 

Guineapigimin tırnaklarını nereden kestirebilirim?

Kobaylar için tırnak kesme hizmetleri aşağıdaki yerlerde sunulabilir:

Veterinerler

Bazı kobay kurtarma merkezleri

Bazı küçük evcil hayvan pansiyonerleri

Ginepig ve diğer küçük evcil hayvanlara hizmet veren evcil hayvan bakım işletmeleri

Onları veterinere götürürseniz, genellikle veteriner hemşireniz kobayınızın tırnaklarını kesecektir. Eğer sorarsanız, size bunu nasıl yapacağınızı da gösterebilirler, böylece bir sonraki kesinti zamanı geldiğinde bir deneme yapabilirsiniz.

 

Ginepig Tırnak Makası

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR