Kedilerin Büyük Sorunu Kabızlık - Konstipasyon

kedilerde kabızlık

Kedilerde Hareketsiz Yaşam

  Hareketsiz yaşam tarzı, yetersiz sıvı ve lif tüketimi, kontrol edilemeyen stres faktörleri sindirim güçlüğüne yol açmaktadır. Hiçbir ilaç ve hiçbir operasyon bu rahatsızlığı tümüyle çözemez. Bitkisel lavmanlar her ne kadar zararsız gibi görülse de sonuç olarak daha çok zarar verir. Kediler ve insanlar aynı problemden yakınırlar. İnsanlar en azından tuvaletin, yemeğin ve suyun kalitelisini ve temizini kullanmak ister. Kediler bunu yapamaz.

 

Kedilerin Kirli ve Pis Kokan Tuvaletleri

  Kimse kokan ve kirli tuvaletlerden hoşlanmaz; aynı kedilerin kakadan dolup taşmış, kokuşmuş kaka kabını gördüklerinde mutsuz olmaları gibi. Kedilerin özel istekleri çok yoktur, su kabının cam ya da metal olması onlar için farketmez sadece kabın içerisinde başka bir kedinin kokusu olmasın yeter. Kaka yaparken izlenme endişesi, pelviste veya omurgada ağrı ve evin gürültüsüne karşı kakofoni gibi etkenler kedilerde stres kaynaklı kronik konstipasyona neden olabilir.

  1940’lı yıllarda uygulanan lumbal sempatektomilerdeki ölüm oranı %2.5’du. Şimdi uygulanan methodlar daha yumuşak, az agresif ve başarılıdır. Bu tedaviler arasında elektriksel sinir stimülasyonu, akupunktur, masaj, lazer tedavisi ve bazı bakteriler.

 

Kedilere Rahatlatıcı Karın Masajı

  Rahatlatıcı karın masajıyla kediler kedini daha iyi hisseder. Konstipasyon için isveç masajı 19 yy’dan beri Amerika ve avrupa’da oldukça beğenilen bir yöntemdir. Son araştırmalar bu yöntemin önemini vurgulamak ve çalışma mekanizmasını keşfetmek için yapılmaktadır.

 

Kedilerde Masaj Yöntemi

  Masaj yöntemi akupunkturdaki gibi sindirim kanalındaki enterik ve merkezi sinir sistemi aktivitelerinin üzerinde yararlı değişiklikler meydana getirerek konstipasyonu tedavi etmektir. Abdominal masaj konstipasyon hastalarının bağırsak peristaltiğini destekleyerek, dışkının kolondan geçiş hızını düşürür ve bağırsak hareketlerinin sıklığını artırır.

 

  İlginizi çekebilir: Kedilerde Karaciğer Yağlanması

Etiketler: evcil hayvanlar, kedi, kedi bakımı, kedi hastalıkları, Kedi Hastalıkları Ve Tedavileri, Kedi Sağlığı, Kediler, Kedilerde Konstipasyon, Kedilerde Konstipasyon Hastalığı, Konstipasyon, Konstipasyon Hastalığı, Konstipasyon nedir
Ocak 17, 2019
Listeye dön